שבעה

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 120
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון בית ליסין
קהל יעד: יא - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 26/03/2019

טוביה (גדי יגיל), מחנך ותיק, אמור לחזור מחופשה בגליל לקראת ברית המילה של נכדו הבכור, אבל שיחת טלפון מפתיעה מהמשטרה בלונדון מבשרת על מותו המסתורי.

הלווייתו נערכת בדיוק בשעה שבה נשיא מצרים, אנואר סאדאת, נואם בכנסת את נאומו ההיסטורי, ואיש אינו מגיע להלוויה חוץ מאשתו ושלושת ילדיו.

אשתו דבורה (ענת וקסמן), מחליטה לסגור את השבעה למנחמים. היא וילדיה (נדב נייטס, נעמי לבוב, דניאל גד), כלואים עכשיו שבוע ימים לסדרה של בירורים נוקבים, מרגשים ומצחיקים, בשבעה ללא מנחמים וללא נחמה.מחזהו הישראלי עטור השבחים של שמואל הספרי, אשר הועלה על בימות ישראל בהצלחה יתרה, שב ועולה עתה בגרסה מחודשת. המחזה מגולל את סיפורה של משפחה ישראלית בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת, המתמודדת עם מותו המפתיע של אב המשפחה. מערכת היחסים הסבוכה והמורכבת בין בני המשפחה, הקשורה בעולמות ערכים סותרים ומתנגשים, באה לידי ביטוי רגשי נוקב, כאשר בני המשפחה נדחסים באופן סוער ודרמטי למרחב הפרטי והאינטימי של מנהג ה"שבעה", המשתלב באירועים הדרמטיים של תולדות מדינת ישראל המתרחשים במרחב הציבורי.

מחזהו הישראלי עטור השבחים של שמואל הספרי, אשר הועלה על בימות ישראל בהצלחה יתרה, שב ועולה עתה בגרסה מחודשת. המחזה מגולל את סיפורה של משפחה ישראלית בסוף שנות ה-70 של המאה הקודמת, המתמודדת עם מותו המפתיע של אב המשפחה. מערכת היחסים הסבוכה והמורכבת בין בני המשפחה, הקשורה בעולמות ערכים סותרים ומתנגשים, באה לידי ביטוי רגשי נוקב, כאשר בני המשפחה נדחסים באופן סוער ודרמטי למרחב הפרטי והאינטימי של מנהג ה"שבעה", המשתלב באירועים הדרמטיים של תולדות מדינת ישראל המתרחשים במרחב הציבורי.

טוביה הגורני, מחנך ותיק, אמור לחזור מחופשה בגליל לקראת ברית המילה של נכדו הבכור, אבל שיחת טלפון מפתיעה מהמשטרה בלונדון מבשרת על מותו המסתורי. הלווייתו נערכת בדיוק בשעה שבה נשיא מצרים, אנואר סאדאת, נואם בכנסת את נאומו ההיסטורי, כך שאיש אינו מגיע להלוויה חוץ מאשתו ושלושת ילדיו: דבורה – אם המשפחה ועקרת בית, נחום – הבן הבכור וקצין בצבא קבע הנשוי לטובהל'ה, ריקה – הבת האמצעית ומרצה באוניברסיטה הנשואה לניסים, ושלומי – הבן הצעיר וטירון בצה"ל. דבורה מחליטה לסגור את השבעה למנחמים. במשך שבעה ימים נאלצים בני המשפחה להתמודד זה עם זה – עם קורות העבר ועם יחסיהם ההדדיים – וכך צפים ועולים סדרה של בירורים נוקבים, מרגשים ומצחיקים, שאף אחד מבני המשפחה לא יכול להימלט מהם; זוהי שבעה ללא מנחמים וללא נחמה.

גם בגרסה העכשווית משתתפים בהצגה מיטב שחקני התאטרון – גדי יגיל וענת וקסמן הוותיקים והמוערכים, לצד נדב נייטס, יניב ביטון, נעמי לבוב ודניאל גד – הצעירים והאהובים. תחת שרביט הבימוי הרגיש והמדויק של כפיר אזולאי, הם חושפים באמצעות הטקסט המופלא והמסעיר של הספרי את המורכבות הרבה של החברה הישראלית ההטרוגנית, המתמודדת עם בניית תא משפחתי יציב תוך שהיא נתונה למציאות מדינית רבת-תהפוכות.

 

נושאים לשיחה ולדיון בעקבות הצפייה בהצגה:

  • מנהג ה"שבעה": בני המשפחה בשבעה סגורה – אילו כללים ומצוות נכללים בדיני האבלות המיוחדים לדת היהודית? מהם, לדעתכם, היתרונות והחסרונות של מנהג ה"שבעה"? אילו ערכים חברתיים ומשפחתיים באים לידי ביטוי במנהג זה? מהי הביקורת הנרמזת בהצגה על מנהג זה? האם נחשפת או שמעתם על החוויות של כאלה שקיימו את המנהג? אילו מנהגים חשובים דומים קיימים בחברה הישראלית או בדת היהודית ומיוחדים להן?

  • המשפחה הישראלית: מערכת היחסים במשפחת הגורני – אילו רצונות סותרים ואמונות מנוגדות של בני המשפחה באים לידי ביטוי בהצגה? אילו קווי דמיון ושוני עם המשפחה שלכם מצאתם בהצגה? כיצד מייצגת, לדעתכם, מורכבות מערכת היחסים במשפחת הגורני את מורכבות החברה בישראל של ימינו? אילו ערכים מאפיינים ומייחדים, לדעתכם, את המשפחה הישראלית?

  • הווי החברה בישראל: דמויות של אנשי צבא, עסקים, ממסד דתי ואקדמיה – אילו מאפיינים של החברה הישראלית במישור הצבאי, המדיני והתעסוקתי זיהיתם בהצגה? מהן ההתמודדויות שיש לחברה הישראלית בימינו בתחומים אלה? אילו ערכים חברתיים מובילים, לדעתכם, את החברה הישראלית בתחומים אלה?

  • חילוניות ויהדות: האמונה הדתית של שלומי – אילו התנגשויות זיהית במחזה בין הדת היהודית לבין חילוניות? כיצד ניתן להתמודד עם התנגשות כזאת במסגרת המשפחתית? כיצד יכולה חברה ישראלית להתקיים בהתנגשות שכזאת? אילו ערכים מרכזיים חשובים, לדעתך, באים לידי ביטוי במסורת היהודית ואילו בגישה החילונית?

  • אישי מול ציבורי: סיפור המשפחה מול סיפור המדינה – אילו נקודות ציון בקורות המדינה מוזכרים בהצגה ומהי חשיבותן? כיצד מאורעות ציבוריים יכולים להשפיע, לדעתכם, על המרחב האישי והמשפחתי?

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון בית ליסין
03-7255348/300

roi@lessin.co.il

תל אביב, דיזנגוף 101, ת"א

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.