מלכת היהודים סיפורה של דונה גרציה

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: עמותת שיא(גושן)
קהל יעד: ז - ט
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/09/2018

סיפור חייה של מי שכונתה "מלכת היהודים" - דונה גרציה. אישה אמיצה שעסקה מרבית חייה בהצלת יהודים באירופה ובשימור המורשת היהודית במאה ה – 16 בתקופת האינקוויזיציה וגירוש ספרד.

דונה גרציה, בת למשפחת אנוסים מספרד, הייתה אשת עסקים מצליחה שעמדה בראש אימפריה של מסחר חובק עולם בתקופה שבה לנשים בכלל, וליהודים בפרט, היו מעט מאוד זכויות. אירופה כולה נכבשה על ידי קנאות דתית ואנשי האינקוויזיציה החרימו, השפילו ורדפו את היהודים. גם אלה שברחו אל חיק הכנסייה, התנצרו ונקראו "הנוצרים החדשים" לא זכו להינצל מגלי השנאה והרדיפות.

על רקע מאורעות התקופה, סיפור חייה האמיתי של דונה גרציה מעורר השראה: מבת תפנוקים שאינה מודעת ליהדותה, היא הפכה לאישה החזקה באירופה: בעלת צי ספנות וחברות ליבוא ומסחר היוצאת ונכנסת אל ארמונות מלכים ורוזנים, מתכתבת עם ראשי הוותיקן, תורמת כספים למוסדות יהודיים, פועלת בסתר למען יהודים נרדפים ומובלת על ידי החלום הבלתי מרפה לעלות לארץ הקודש.

ההצגה תקופתית, התלבושות,התפאורה והתאורה מעוצבים בסגנון המאה ה 16.

 

 
 

מחזה : אורן יעקובי

בימאי: אורי אומנותי

עיבודים וניהול מוסיקלי: רוני וייס

עיצוב תפאורה: בתיה סגל-פיק

עיצוב תלבושות: לימור הרשקו

עיצוב תאורה: אמיר קסטרו

כוריאוגרפיה: גלי לוין-אשכנזי

שחקנים: אלמה דישי, אורנה כץ, גיא הירש, הדר דימנד,

ליאור זוהר, שרון אלכסנדר, תמרה גלעוז-עלי

 

רקע היסטורי - דונה גרציה – מלכת היהודים 1569-1510

להיות יהודי באירופה לפני חמש מאות שנה היה קשה מנשוא. ביבשת שהופכת לנוצרית יותר ויותר,  לחיות את חייך על פי ההלכה היהודית, לשמר את מורשת האבות, לקיים מצוות -  הפך בלתי אפשרי. היהודים נרדפו על ידי הכנסייה והשלטונות, גורשו מביתם ומארצותיהם, נדרשו לשלם קנסות כבדים, עברו עינויים קשים והכל בשם קיצוניות דתית והפחד מהשונה.

נדמה היה שקיימת תחרות סמויה בין בתי המלוכה והכנסייה מי יצליח לפגוע יותר בבני דת משה, מי יצליח להכניע, להביס, להשפיל ולהעלים אותנו. הדרכים לכך היו יצירתיות כשם שהיו אכזריות: גזרות  וחוקים נגד היהודים, רדיפות פומביות, החרמת רכוש, סילוק וגירוש, קיבוץ בגטאות צפופים עם אינסוף איסורים וציוויים והשיא, כמובן, מעצר על ידי האינקוויזציה שהבטיח עינויים לא אנושיים ושריפה על המוקד.
בפני היהודים הנרדפים היו מעט ברירות – להתנצר ולהתכופף בפני הכנסיה, לנדוד ממקום למקום מתוך אמונה (שקרית לרוב) שבמקום אחר יוכלו לחיות על פי אמונתם, או למות על קידוש השם.

אחרים, בשם יצר ההישרדות, מצאו פתרון יצירתי – הם ניהלו חיים כפולים וחיו כיהודים בסתר.  נוצרים מאמינים כלפי חוץ, ובחדרי חדרים, בסודי סודות, הם קיימו אורח חיים יהודי.  אבל גם אפשרות זאת לא תמיד הצילה אותם מציפורני האינקוויזיציה.

להיות אישה באירופה לפני חמש מאות שנה לא היה דבר קל בכלל. מעמדך היה נמוך ותפקידך היה אחד: להיות אשת איש ואם. לא היה מקום לחשיבה חופשית, לעצמאות כלכלית, להגשמת חלומות, לקריירה, להשכלה. גם על הנשים באותה העת חלו חוקים מפלים ומשפילים.

להיות אישה יהודיה באותם שנים, כמו שניתן להבין, היה עונש כפול. ודווקא מתוך המקום הנמוך והקשה הזה, דווקא מתוך סד האיסורים והעינויים, עלייתה וצמיחתה של אישה כדונה גרציה נשיא, מרשימה ומרגשת הרבה יותר. להצליח בזכות חשיבה מקורית, בטחון בצדקת הדרך, אמונה וכשרון לנצח את החברה, את הכנסייה והשלטונות ולהפוך לאישה העשירה והחזקה בתבל – זהו הישג להתגאות בו. ללמוד אותו וממנו ולהתגאות בו.

מעט מדרכה של דונה גרציה, מאבקיה וניצחונותיה, כמו גם אופייה המיוחד וכישוריה, נחשוף בהצגה שלנו. צפייה מהנה....

מחזהו של יעקובי, משלב שירי לאדינו מוכרים שהועברו מדור לדור במשך מאות שנים ונשתמרו עד היום. 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

דונה גרציה דבר השחקנים

לינק לצפיה
עמותת שיא(גושן)
050-2546962א

tgos100@gmail.com

הרצליה, רח' גיל 83, הרצליה

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.