משחקי ילדים "מה נשמע" 1

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 45
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: תזמורת
שם המפיק: המכון לקידום האינטגרציה החברתית/אונ' בר אילן
קהל יעד: א - ג
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 25/09/2019

יצירות מתוך "משחקי ילדים" מאת ז'ורז' ביזה - בקונצרט יבוצעו 8 מתוך 12 הקטעים של היצירה: סביבון, בובה, סוס-קרוסלה, חצוצרה ותוף, בועות סבון, קפיצות חמור, איש קטן ואישה קטנה, וכדור.  (כ-20 דקות - לא כולל הנחיה)

"סימפוניית הצעצועים" מאת ליאופולד מוצרט (חלקים מתוך 3 הפרקים, כ-6 דקות לא כולל הנחיה)

סה"כ 45  דקות כולל הנחיה ומשחק

 

 ז'ורז' בּיזֶה 1838 - 1875

מלחין צרפתי, בן למשפחה של מוזיקאיםביזה התקבל לקונסרבטוריון של פריז, בטרם מלאו לו 10 שנים, כתלמידם של גוּנוֹ ושל הלוי, שאת בתו ז'נבייב נשא לאשה ב-1869. בגיל 17 חיבר סימפוניה (שאבדה ונתגלתה שוב רק ב-1935), וב-1857 בוצעה האופרטה הראשונה שלו "רופא הפלאים". בּיזֶה הלחין אופרות, בהן "כרמן" ו"דולי הפנינים", מוזיקה למחזה "הנערה מאָרְל", סימפוניה, שירים וקטעים לפסנתר .בסגנונו שולטת הליריות העדינה שהייתה אופיינית לסגנון הצרפתי הרומנטי. חרף כישרונו, שהכול הכירו בו מלכתחילה, היה אכול ספקות עצמיים ולבטים, וגילה יחס ביקורתי ביותר כלפי עצמו. ז'ורז' ביזה היה, עד כמה שידוע לנו, המלחין הראשון בצרפת שהלחין מוזיקה לילדים.

ליאופולד מוצרט 1719 - 1787

מלחין, מורה למוזיקה וכנר. בשנת 1747 נישא לאנה מריה פרטל שילדה לו שבעה ילדים, מהם שרדו שניים: מריה אנה ולבורגה איגנציה מוצרט, שכונתה"נאנרל", היתה מוזיקאית אוסטרית מפורסמת באירופה של המאה ה-18, וולפגנג אמדאוס. המוזיקה של לאופולד מוצרט נמצאת, מסיבות מובנות, בצלה של היצירה של בנו וולפגנג אמדאוס, אך סימפוניית הצעצועים שחיבר (ויוחסה בעבר בטעות ליוזף היידן) זוכה עדיין לפופולריות. חלק מהסימפוניות שחיבר ומספר יצירות נוספות, שרדו עד היום. בין היצירות החשובות שלו ששרדו נמנות סקרמנט התחינה ברה, ושלוש סונטות לפסנתר (שכולן פורסמו במהלך חייו).

על היצירה

היצירה "משחקי ילדים" של ביזה נכתבה לפסנתר והיא כוללת 12 קטעים לנגינה ב-4 ידיים. היצירה הולחנה בשנת 1871. שמות הקטעים קשורים לצעצועים ולמשחקי ילדים. באותה השנה ביזה תזמר חמישה קטעים מתוך האוסף, ובהמשך, מלחינים נוספים תזמרו את שאר הקטעים. ניתן לשייך את כל הקטעים לסוגה (ז'אנר) של אוסף קטעי פסנתר, שהתפתחה בתקופה הרומנטית.

סימפוניית הצעצועים הינה יצירה תזמורתית המורכבת משלושה פרקים: אלגרו, מינואט ופינלה. הסימפוניה מנוגנת עד היום בנגינת ילדים ומבוגרים, ומשלבת מקצוענים ונגנים חובבים. שילוב זה משווה ליצירה אופי קליל והומוריסטי. בקונצרטים רבים בהם מבוצעת היצירה, מוזמנים ילדים לנגן על כלי נגינה שונים, המשמשים כצעצועים, כגון: חצוצרה, תוף, רעשן, משרוקית-קוקייה ומשולש.

 


 

1. הנושא המוזיקלי של משחקי ילדים הוא נושא הקרוב לליבם של ילדים. בתקופתנו, כשילדים מקדישים זמן רב למשחקי מחשב, אנו מבקשים לעודד אותם לחזור למשחקי החצר.

2. מה מקומו של הקשר החברתי במשחקים בתקופתנו.

3. נגינה של ילדים במסגרת "סימפוניית הצעצועים" של לאופולד מוצרט, מאפשרת לילדים להיות שותפים בנגינה של יצירה קלסית יחד עם תזמורת סימפונית (כהכנה בכיתה, עם הקלטה).

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
המכון לקידום האינטגרציה החברתית/אונ' בר אילן
0504916135 הילה צברי פלג

music.integ@biu.ac.il

רמת גן, אוניברסיטת בר-אילן

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.