בואו לגני-פייטן בגן

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מפגש מוזיקה
משך זמן המופע: 40
סגנון: מוזיקה יהודית
שם הרכב: אחר
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: יד יצחק בן צבי
קהל יעד: גן - גן
כמות קהל מקסימלית: 50
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 01/11/2017

תכנית "בואו לגני" הינה תכנית חינוכית מוזיקלית, המפגישה את ילדי הגן עם פיוטים ממגוון מסורות קהילות ישראל, המשתלבים בשגרת הגן בהתאמה למעגל השנה ולמעגל החיים.


דרך החוויה האמנותית, המוזיקלית והתרבותית מתוודעים הילדים אל כלי נגינה מסורתיים וסגנונות שירה ממזרח וממערב. החשיפה אל שורשיה של התרבות היהודית העשירה דרך עולם הפיוטים מטפחת בקרב הילדים את הזהות היהודית-ישראלית ויוצרת את החיבור הבין-דורי.

ליוזמה חברו משרד החינוך (מינהל החינוך הדתי, המינהל הפדגוגי האגף הקדם-יסודי והמזכירות הפדגוגית, הנסמכים בין היתר על המלצות ועדת ביטון), יד יצחק בן-צבי ואתר הפיוט והתפילה (בשמו הקודם "הזמנה לפיוט").  

התכנית מתייחדת במערך השתלמויות בפריסה ארצית לגננות, המיישמות את התכנית בגנים.הרפרטואר – הדיסק "בואו לגני"

הרפרטואר כולל 19 פיוטים מ-12 מסורות של קהילות ישראל בתפוצות. הגננת מתאמת עם הפייטן הצפוי להגיע לגן את הפיוטים אותם למדה עם הילדים.

הפיוטים:

 1. אדון עולם, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת ספרד-בולגריה
 2. שימו לב על הנשמה, ר' שמעיה קוסון, לחן לפי מסורת אלג'יריה
 3. אודה לאלי, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת תימן
 4. רפא צירי, ר' רפאל ענתבי, לחן לפי מסורת ספרד - ירושלים
 5. כנפי יונה, ר' יצחק אבו חצירא, לחן לפי מסורת מרוקו
 6. אלף בית, ר' יוסף חיים (הבן איש חי), לחן לפי מסורת בבל (עיראק)
 7. צור משלו, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת אשכנז - גרמניה
 8. לכה דודי, ר' שלה הלוי אלקבץ, לחן צפת בעיבוד מסורתי אתיופי
 9. דרור יקרא, דונש בן לברט, לחן ספרדי עממי
 10. יום השבת אין כמוהו, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת בבל (עיראק)
 11. יום זה לישראל, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת אשכנז - ליטאים
 12. יהי שלום בחילנו, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת מרוקו
 13. מן המיצר, מתוך ההלל – תהילים קי"ח, לחן חסידי
 14. אודך כי עניתני, מתוך ההלל – תהילים קי"ח, לחן עממי ספרדי-יהודי
 15. אלי אתה ואודך, מתוך ההלל – תהילים קי"ח, לחן לפי מסורת חסידות חב"ד
 16. אל רם חסין יה, משחק קצב, מחבר לא ידוע, משחק קצב לפי מסורת אפגניסטן
 17. אל רם חסין יה, מחבר לא ידוע, לחן לפי מסורת אפגניסטן
 18. שירת העשבים, נעמי שמר ע"פ ר' נחמן מברסלב  לחן ישראלי – נעמי שמר
 19. בים בם, מסורת חסידות מודז'יץ

הרפרטואר בכללו מעוגן בזכויות יוצרים מול אקו"ם.

ההרכבים של הפייטנים נבחרו בקפידה רבה, לאחר שעברו הכשרה ייעודית לתכנית הפיוטים "בואו לגני" ומערכי השיעור של כל אחד מששת ההרכבים אושר על ידי צוות ההסמכה של התכנית בהיבטים האמנותיים, הפדגוגיים והמתודולוגיים.

ההרכבים הם:

 1. אליהו דגמי ונריה מויאל
 2. ניצן פרי ועדי ארנון
 3. ברוריה מימראן ועופר מימראן
 4. גל חבר ורעי כורכוס
 5. איתמר הולין ועזרא פינקר
 6. נועה וקס וגלעד חזן

להלן תמצית קצרה על כל אחד מהאמנים, המלמדת על מקצועיותו והישגיו, העושים אותו ראוי להימנות על הפייטנים בתכנית חשובה זו, המפגישה את ילדי הגן עם מורשתם הצרופה המפוארת.

 

אליהו דגמי ונריה מויאל

אליהו דגמי

מחלוצי המוזיקה האתנית והרוק-פיוט בארץ. החל מ-1990 נמנה על ההרכב של להקת "הברירה הטבעית" של שלמה בר, בה חשף את הקהל הישראלי אל הסאז - כלי ממערב אסיה בעל זיקה לתרבותנו העתיקה. הוא מופיע בהרכבים נוספים ובשיתופי פעולה מוסיקליים, ביניהם עם ברי סחרוף, מאיר בנאי ואבי בללי. הוא נמנה עם חברי "אנסמבל היונה" בניצוחה של פרופ' חביבה פדיה כנגן ומעבד. הכלים בהם מנגן הינם סאז, בגלמה, עוד וגיטרה וכלי מיתר נוספים.

נריה מויאל

זמר ויוצר. גדל על ברכי הפיוט והניגון, ושולט במגוון סגנונות רחב ביותר ממסורות ישראל השונות – חסידי, ישראלי, מזרחי, מרוקאי. למד בבית הספר למוסיקה במוסררה "מן המזרח", ואצל מורים שונים בארץ ובחו"ל. נדד ברחבי אירופה וניגן עם אנשים מתרבויות שונות ומגוונות. כמו כן הופיע ברחבי העולם הן כזמר והן כחזן, והופיע על במות פסטיבלים בינלאומיים. הכלים בהם מנגן הינם חליל הניי האותנטי, כלי הקשה, גיטרה ודיג'.

 

ניצן פרי ועדי ארנון

ניצן פרי

יליד ירושלים, 1968. נגן, זמר ומפיק מוסיקלי. בוגר בית הספר התיכון "מכללת אורט" שבגבעת רם. בסיום שירותו הצבאי ביחידה מובחרת, בשנת 1990, נרשם ללימודי מוסיקולוגיה באוניברסיטה העברית. למד תוארB.A., השלים תואר M.A. והמשיך ללימודי דוקטורט. שימש כמרצה למוסיקה אתנית באוניברסיטה העברית ובהמשך במכללת ספיר. בין נושאי ההתמחות שלו מוסיקה קלאסית מערבית וכן אתנו-מוסיקולוגיה: מוסיקה ערבית, הודית, אינדונזית, מוסיקת עולם, מוסיקת רוק ומוסיקה אתנית ישראלית. משנת 1989 מופיע כמוסיקאי בהרכבים שונים ובסגנונות מוסיקה מגוונים, כותב מוסיקה ומנהל מוסיקלי להצגות תיאטרון וסרטים. בין הישגיו הרבים ייסוד הרכב מוסיקת העולם "יוסף ואחד", ההפקות הקולנועיות "השעון של פפה" (2002), "עדס" (2005), "גולה סנגם (2008) והצגות התיאטרון "סטרא קמא" (1996-2001) ו"האחרונה" (2004) במסגרת הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. משנת 2000 עוסק גם בהקלטה ובהפקה מוסיקלית עבור אומנים אחרים.  

עדי ארנון

ילידת 1977. נולדה בקיבוץ פלמחים וגדלה בגבעתיים. לאחר שירותה הצבאי החלה לפתח קריירה של מוסיקה ותיאטרון. למדה מוסיקה ממסורות שונות לאורך שנים של נדודים בעולם (הודו, אירופה ואוסטרליה). היא למדה בתאטרון הגוף והופיעה במופעי רחוב שונים. בשנת 2003 הקימה להקה של מוסיקה צוענית ועממית שנקראת ״לה ואש קירי - הפרה הצוחקת״. הלהקה משלבת מוסיקה ותיאטרון ומופיעה עד היום במסגרות רבות. בלהקה זו היא מופיעה כזמרת, שחקנית ומנחה. אחד הפרוייקטים המרכזיים שהשתתפה הוא ״קפה תו״ - מופע קברט קרקסי, ססגוני ורב-משתתפים, המשלב אקרובטים, רקדנים, ליצנים ומוסיקה, ומופיע מדי שנה בפסטיבל חוצות היוצר בירושלים. בפרוייקט זה היא מגלמת דמויות תאטרליות שונות, שרה ומנחה את הערב. כמו כן חברה בשני הרכבים נוספים - ״יוסף ואחד״ שהיא להקה ירושלמית ותיקה של המוסיקאי ניצן פרי, ו"בתוך קליפת אגוז״, שהיא להקה שהקימה בשיתוף עם המוסיקאי ירון פאר.

 

עופר וברוריה מימראן

עופר מימראן

יליד 1975. מוסיקאי, שחקן, יוצר, מורה לתיאטרון פלייבק ומטפל רגשי באמצעות פסיכודרמה. בעל תואר שני בפסיכודרמה במכללת סמינר הקיבוצים ובוגר לימודי משחק בסטודיו למשחק ניסן נתיב ירושלים ומסלול הכשרת שחקן יוצר בתיאטרון הגוף. לאורך קרוב לעשרים שנה שיחק בהצגות ילדים רבות, בהן "היהלום המופלא", "אסי ומטה הקסמים", "המעיל המופלא" ועוד. כן גילם דמויות בהצגת היחיד "עשה לך רב" במסגרת פסטיבל ישראל והצגות יחיד נוספות. בטלויזיה הוא מוכר כשחקן בערוץ מאיר לילדים בסדרה "אסי וטוביה"  ובסדרת הטלויזיה "עספור". עופר שותף בהקמת תיאטרון פלייבק "בטלערס" כשחקן וכמנחה וחבר בתיאטרון פלייבק נוספים. לאורך השנה מפעיל סדנאות יצירה לילדים לכלי נגינה מחומרים ממוחזרים. מנגן בגיטרה ומנדולינה.

ברוריה מימראן

ילידת 1985. שחקנית, ליצנית, במאית, מפיקה ויוצרת. בוגרת בית הספר למשחק "אספקלריא" ושיחקה במסגרת תיאטרון זה בהצגה "חנה'לה ושמלת השבת" והצגוות נוספות. את הכשרתה קבלה בתכנית ה"חממה" של תיאטרון הקרון ליצירת תיאטרון אמנותי לילדים והתמחתה בלימודי ליצנות אצל אברהם דנא. בשנים האחרונות מופיעה כליצנית רפואית בבי"ח אסף הרופא והדסה עין כרם. כמו כן התמחתה בתיאטרון פלייבק ושיחקה בקבוצת הפלייבק "פלוני". לאורך שנים למדה פיתוח קול ותנועה. היא שיחקה בהצגה "ספר תולדות האדם" והפיקה מופע סליחות "שובי לביתך". לאורך השנה מספרת סיפורים בספריות בירושלים, מורה לדרמה בבית ספר יסודי ומנחת חוגי דרמה לילדים.

 

גל חבר ורעי כורכוס

גל חבר

יליד 1989. פייטן, זמר ונגן. לאחר שירותו הצבאי למד ארבע שנים בבית הספר למוזיקה מן המזרח במוסררה והתמחה בעוד. משם המשיך על עוד טורקי אצל ד"ר בילין אישקיטש באיסטנבול. ושילב לימודי פסיכולוגיה וחינוך באוניברסיטה הפתוחה. משנת 2014 מלמד שיעורי פיוט בגנים, בבתי ספר יסודיים ועל יסודיים, מכינות קדם צבאיות ומסגרות נוספות, כהמשך לעיסוקים קודמים בתפקידי חינוך והדרכה של בני נוער בפנימיות, במכינות קדם צבאיות ועם נוער בסיכון. הכלים אותם משלב בשירתו הם עוד, בגלמה, ג'ומבוש ודרבוקה.

רעי כורכוס

יליד 1990. נגן, זמר ויוצר. את דרכו המוסיקלית החל במגמת המוסיקה בתיכון "מעלה שחרות" שבקיבוץ יטבתה. משם סלל את דרכו המוסיקלית וסיים בהצטיינות את לימודי בית הספר למוסיקה מן המזרח במוסררה בירושלים בהתמחות בעוד. את פעילותו החינוכית החל בשנת השירות עם נוער עם בעיות רגשיות ונפשיות ומאז רואה שליחות בהוראת מוסיקה וחוגים שונים. רעי מרבה להופיע בהרכבים מוסיקליים המבצעים מוזיקה מן המזרח ומוסיקה יהודית בכלל. בנוסף מייחד את זמנו להלחנה בריבוי סגנונות ולליווי אמנים בגיטרה, עוד ולירה.

 

איתמר הולין ועזרא פינקר

איתמר הולין

יליד 1981. מוסיקאי, זמר, פייטן ונגן. את העיסוק במוסיקה התחיל משחר נעוריו. הוא למד פיתוח קול אצל גדולי המורים בישראל, חזנות ספרדית אצל הרב יום טוב מורדו ורפאל ברזני, מוסיקה מזרחית ופיוט אצל פייטנים ובמסגרת "קהילות שרות" החושפת את הקהל הרחב למגוון מסורות ישראל. כמומחה בשילוב מוסיקה ישראלית ויהודית מגוונת - מוסיקה יהודית מקהילות ישראל השונות, ניגונים ופיוטים ממזרח וממערב - הוא מרצה ומנחה השתלמויות וסדנאות מוסיקה ומוביל הופעות וסדנאות מוסיקה יהודית וישראלית. הוא משלב נגינה בעוּד, גיטרה קלאסית, מנדולינה, כינור, כלי הקשה וכלים נוספים.

עזרא (עזרי) פינקר

נגן, יוצר ומורה למוסיקה. בילדותו ובנעוריו למד כינור בקונסרבטוריון של ראשון לציון עם המורה יהושע זלצמן ז"ל. לאחר שירותו הצבאי המשיך עם לימודי כינור אתני – המזרח התיכון עם המורה יאיר דלל שחיבר אותו אל עולם המקאם בתרבויות העיראקית והמצרית ובשילוב סגנונות מוסיקליים נוספים – בלוז וג'ז. משם המשיך ללימודי כינור ערבי טורקי עם המורה איהב נימר שם עוצב סגנונו היחודי לדבריו. בהמשך התמחה בכלי הקשה פרסיים אצל פרץ אליהו ומארק אליהו והמאסטר הרב אייל מני מגדולי נגני הטאר, ובשנים האחרונות למד מוסיקה טורקית קלאסית (עות'מאנית) אצל הראל שחל. עד שנת 2005 השלים לימודי מוסמך להוראת מוסיקה לתלמידי בתי ספר יסודיים והתמחה בהוראת דרבוקה אצל המורה ארתור חודז'ייב. הוא מורה למוסיקה בבתי ספר, ומלמד כינור בסגנונות קלאסיים מערביים ומזרחיים  בקונסרבטוריון. ההרכבים  בהם השתתף - "התזמורת המזרחית של אוניברסיטת בר-אילן ומרכז דהאן", "התזמורת האנדלוסית הישראלית" ונוספים - משלבים מוסיקה קלאסית ופופולארית פרסית, כורדית, בוכרית, טורקית, ערבית וישראלית.

 

נועה וקס וגלעד חזן

נועה וקס

מוסיקאית, מומחית לתיפוף על הגוף, אמנית כלי הקשה ומרצה. על מערכת התופים למדה בקונסרבטוריון העירוני של כפר סבא ושילבה לימודי מוסיקה לטינית במוסיקה ומחול. את התואר ראשון בחינוך מוסיקלי למדה במכללת לוינסקי והמשיכה ללימודי תעודה למוסיקה שורשית באוניברסיטת בר-אילן, שם גם שמשה מורה לכלי הקשה אתניים. החיבור למוסיקה האתנית הוביל אותה להודו, שם התמחתה בכלי הקשה של דרום הודו – גאטאם וקנג'ירה וכן מוסיקה סופית של צועני ראג'סטן. ההרכבים המוסיקליים בהם השתתפה, "קווארטטוקאן", "איסטיקלל" ונוספים, משלבים מוסיקה ערבית, טורקית קלאסית וישראלית. כן השתתפה בפסטיבלים בארץ, בפורטוגל ובאתיופיה, וניגנה ברחבי העולם בסגנונות מוסיקליים שונים עם אמנים מוכרים רבים, בהם שלמה ארצי ואתי אנקרי ונגני ג'אז מפורסמים. נועה מרצה במכללת לוינסקי, בסמינר הקיבוצים ובמשרד החינוך לגננות ולמורות למוסיקה בנושא תיפוף על הגוף, כלי הקשה, ליווי שירים ויצירות וכן שותפה לכתיבת חומרי הוראה. החל משנת הלימודים תשע"ח היא מורה במגמה למוסיקה. 

גלעד חזן

נגן, זמר, פייטן, חזן ומוסיקאי. מהבולטים בנגני העוד והכינור בארץ, ממוזיקה אלג'יראית דרך טורקית ועיראקית. גלעד התמחה במוסיקה אצל מאסטרים למוסיקה עיראקית, בהם נגן העוד יוסף שם טוב ויוסף יעקב ז"ל, והתמחה במוזיקה טורקית קלאסית אצל המוזיקולוג יורם ארנון. לאורך השנים ניגן עם אמנים ולהקות, בהם להקת טיפקס, להקת עלילה, האחים זוארץ והרכבים ופרוייקטים מוסיקליים רבים נוספים. הצטיינותו הובילה למינויו כמרצה במרכז למוסיקה מן המזרח במוסררה בירושלים ובמרכז אפנדי בתל אביב, מורה לכינור ולעוד בבתי ספר ובמרכזי אמנויות  ומנהל מקהלות פיוטים. החיבור של מזרח ומערב בא אצלו לידי ביטוי בהופעותיו בארץ ובעולם בנגינה על עוד, כינור וכלי מיתר ייחודיים מטעם גופים הפועלים לשימור מורשת קהילות לוב, מרוקו, עיראק, מצרים וקהילות נוספות מן המזרח, ובו בזמן בהשתלבותו בלהקת הכליזמרים "לכתחילה". 

בהשתלמות "בואו לגני" (משרד החינוך, בפסג"ות) מקבלת הגננת הכשרה רב-תחומית בנושא הפיוט - תוכן, שירה, שפה, תרבות ורעיונות לשילובו בשגרת הגן - במפגשי הבוקר, בימי הולדת, במועדי ישראל ובאירועים נוספים. 

הרעיונות להפעלה כוללים: הפעלה בתנועה, פעילויות במרכזי הוסיקה ובחללים נוספים במרחב הגני, הכרת כלי נגינה, תיפוף על הגוף, אלתור קולי ועוד ועוד.  

העזרים העומדים לרשותה של הגננת:

 • הדיסק "בואו לגני" (ראה/י הרפרטואר בלשונית "על היוצרים והיצירה"). בימים אלה יוצא לאור על ידי ההרכב המוסיקלי של אתר הפיוט והתפילה דיסק נוסף, הכולל פיוטים נוספים, בדגש על מעגל השנה.   
 • המדריך לגננת שנלמד במסגרת ההשתלמות
 • מערכי שיעור והפעלות על הפיוטים באתר "הפיוט והתפילה" באמצעות מנגנון החיפוש ותחת כותרת "בואו לגני". אתר אינטרנט חדש של התכנית יושק בקרוב.

 

 

סוג במה לא מקצועית
מספר אומנים 2
מספר אנשי צוות 2
מספר הקבוצות במקביל 1
מאיזה שעה 10:00
עד איזה שעה 10:40
שפת המופע עברית
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
יד יצחק בן צבי
052-3597418

devori@ybz.org.il

ירושלים, אבן גבירול 14

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.