"להאיר את יוסי"

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 30
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: פרג' קובי בע"מ
שנת הסרט: 2019
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 20/11/2019

שנים אחרי מותו חוזר אלינו יוסי בנאי להדרן אחרון. ממואר קולנועי של אחד מגדולי הבמה הישראלית, שמורכב מאינספור קטעי ארכיון מתוך סרטים, הצגות, מופעי בידור ושירה ותוכניות רדיו שהגיש. מילדותו ועד מותו, את היומן האישי מוביל בנאי בקולו העמוק והמוכר. הוא היה שחקן, זמר, כותב, במאי, בדרן וקריין, ובכך הפך לתמצית הישראליות — חילוני שבא מן המסורת, ירושלמי שהתעקש לייבא תרבות אירופית, איש קונצנזוס שלא פחד להביע את דעותיו הפוליטיות.  

72 דקות, ישראל 2019

 
קובי פרג' שחקן ובמאי תיעודי ישראלי. לאחר שירות צבאי בתיאטרון צה"ל, פנה לקריירת משחק ויצר את הסיטקום המצליח "הפיג'מות". השתתף בתכניות בידור טלויזיונית שונות, לקח חלק בסרטי קולנוע רבים ("מפריח היונים" - ניסים דיין, "פעם הייתי" - אבי נשר) ובתפקידים שונים בתיאטרון הקאמרי ובית ליסין ("תעלת בלאומליך", "ציד המכשפות", "חולה אהבה משיכון ג'" ו"לילה אחד מרקוביץ'"). כיום מגיש תכנית שבועית בגלי צה"ל לצד אחיו בן.

את דרכו כבמאי תיעודי החל בשנת 2016 אז יצר וביים את סרט הביכורים שלו "פוטו פרג'" שזכה לשבחים רבים ואף היה מועמד לפרס אופיר. הסרט עוסק בסיפור משפחתו, משפחת הצלמים פרג', אשר עלתה מעיראק ובנתה אימפריית צילום בישראל. הסרט זכה בפרס הצילום בפורום היוצרים הדוקומנטריים וכן הוקרן בפסטיבלים רבים בארץ ובעולם. את הסרט ערך מוריס בן-מיור ולאחר סיום העבודה המשותפת הרגישו קובי ומוריס כי המהלך הטבעי הבא הוא להקים לעצמם קרקע ליצירתם ופתחו את הסטודיו "בן-מיור & פרג'". מיום הקמתו גייסו השניים צוות מצומצם שאיתו החלו להפיק, לערוך, ולביים פרויקטים דוקומנטריים שונים, בין היתר בשיתופי פעולה עם פסטיבל דוקאביב, הוט 8, יס דוקו, רשת 13 ועוד. בעבר, הסטודיו יזם בשיתוף מועדון "צוותא" בתל אביב, את מועדון הקולנוע התיעודי "דוקו מיניסטור", בו הוקרנו סרטים ישראלים שונים והתארחו לשיחה היוצרים והיוצרות. בשנת 2018 יצא הפיצ'ר התיעודי הראשון באורך מלא של הסטודיו - "אלבום פרטי" ששודר בערוץ רשת 13. בימים אלה הסרט "להאיר את יוסי" אודות יוסי בנאי נבחר לתחרות הרשמית של פסטיבל הקולנוע בירושלים לשנת 2019, לצד העבודה על פרויקטים עתידיים נוספים. 

 

דיון לאחר הקרנת הסרט "להאיר את יוסי" [30-60 דקות]

שאלות מנחות:

  • קטעי ארכיון מיוחדים, תמונות נדירות וסלילים נשכחים - כיצד נראה תהליך התחקיר של הסרט.

  • יצירת סרט דוקומנטרי מחומרים ארכיונים בלבד - ממאות שעות לשבעים דקות. אופן ההרכבה של הקריינות של יוסי, המגבלות והפתרונות בסרט שכזה, דוגמה לקטעים שנפלו בעריכה, הבחירה במה להתמקד, הסיכון בהוצאה מהקשר.

  • המוסיקה בסרט - שהלחין יונתן בר-גיורא, מלחין ומפיק שלושת אלבומיו האחרונים של יוסי. על התהליך הארוך של הלחנת המוסיקה שנתפרה למידותיו המיוחדות של הסרט.

  • מה למדנו על יוסי בנאי - התובנות שעזרו לנו לבנות את הסרט. דמותו המורכבת של יוסי, הקונפליקטים שליוו את חייו. 

  • משפחת בנאי והסרט - הקשר עם אביבה אלמנתו של יוסי, הארכיון המשפחתי, תגובות המשפחה ועוד. 

  • רקוויאם לתקופה - ישראל מבעד לחייו של יוסי בנאי. השינויים שעברה, הנוסטלגיה לעבר וכן היחס של יוסי כלפי עתידה של המדינה.

  • החלום להיות שחקן - כיצד התחיל יוסי את דרכו האמנותית - דיון סביב השאלה של אמנות גבוהה ונמוכה. השתלבותו של יוסי הירושלמי בתיאטרון הבימה הרוסי - ההבדל בין דרכו של שחקן פעם והיום.

  • מדוע יוסי בנאי רלוונטי גם היום - הגעגוע לקולו של יוסי שמרכיב את הסרט. הגיוון של יוסי שהפך אותו לתמצית הישראליות, גם מימין וגם משמאל. 

  • שאלות ותשובות עם הקהל

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
פרג' קובי בע"מ
עמית- 0549747287

benmayor.farag@gmail.com

תל אביב, נחלת בנימין 47 משרד 209

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.