ענבל מלכה זיו וספרה "בזמן שלא היית"

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: ענבל מלכה זיו
קהל יעד: ז - ט
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/12/2020

מפגש עם הסופרת ענבל מלכה על ספרה "בזמן שלא היית" (ידיעות ספרים-טל-מאי, 2016), העוסק בנערה מתבגרת שאביה בדיכאון. שיחה על תהליך היצירה, על מקורות השראה, ועל איך כותבים טראומה בצורה "רזה", רגישה ואפילו הומורסיטית.על הספר - "בזמן שלא היית"

"יש אנשים שאפשר לראות עליהם שהדבר הרע כבר קרה להם. מצד שני יש ילדים בבית ספר שמתנהגים כאילו לא סיפרו להם עליו או כאילו חיסנו אותם כשהם היו קטנים, ועכשיו הם יכולים להיות בטוחים שהדבר הרע לא יקרה להם. לפעמים מעניין אותי לדעת מה הם רואים כשהם מסתכלים עלי. אולי הם רואים את הילדה שאבא שלה מת. אני יודעת שיש ילדים שחושבים ככה ואני לא מתקנת אותם".

נילי מעבירה את ימיה בודדה בביתה אפילו שהיא לא באמת לבד. אבא שלה שם, אך אינו מסוגל לצאת מהמיטה. גם בבית הספר היא כבר לא מסתובבת עם החברות שלה. הכול נראה רחוק וריק ושקט. בעוד היא שקועה בניסיונות להתמודד עם המציאות שנכפתה עליה, נער בשם רון נכנס במפתיע לחייה ומשנה הכול.

בכתיבה המזכירה את סגנונה של שרון קריץ', מבטאת ענבל מלכה את תהפוכות הנפש של נערה מיוחדת במינה. סיפור שנע בעדינות בין כאב לאושר.

בזמן שלא היית הוא רומן הנעורים השני בסדרת פרא לספרות מקור עכשווית, המביאה לקוראות ולקוראים קולות חדשים ולא שגרתיים.

מהביקורות:

"הספר מלא התובנות, שילדים רבים (בנות וגם בנים, שלא לדבר על המבוגרים) יזדהו איתו, קריאתו קולחת וזורמת ומלאה ניגודיות [...] נילי נכנסת עמוק לראשו של הקורא וגם ללבו וממאנת לצאת. היא "מומחית לייאוש", אבל הסיפור שלה מביא גם נחמה ואור, כשאיזה נס מתרחש מכיוון לא צפוי, מרכך את הכאב ומתעל את העלילה. גם קטעי הטבע נפלאים ומרגיעים, שלא לדבר על ההומור השנון. נראה שהמציאות הכואבת מחדדת את ההומור ומקלה על הכותבת, על הגיבורה ועל הקורא." (שלומית כהן אסיף, "הארץ")

"כשקראתי את ספרה העדין והרגיש של ענבל מלכה הרגשתי צורך לחבק אותה. אין לי מושג האם הסיפור מבוסס על חוויותיה האישיות, אבל זה הרגיש הכי אמיתי שרק אפשר." (מאירה ברנע גולדברג, "נוריתה")

"ספר נוער משובח [...] מאחר ומדובר בספר לבני נוער אשר מתמודדים בעצמם עם קשיים כאלה או אחרים ועם הסתרה, עבורם הספר 'מנרמל' את התופעה והם מגלים שהם לא לבד. וגם בני הנעורים אשר זכו לגדול בתנאים טובים וללא כל קושי( יש כאלה בכלל?) ירוויחו מהספר התבוננות עמוקה ורחבה יותר על בני אדם" (שרית פליין)

 

על הסופרת - ענבל מלכה

ענבל מלכה (ילידת חיפה, 1980) היא סופרת למבוגרים ולנוער, כלת פרס שרת התרבות ע"ש דבורה עומר.

ספרה הראשון, "הבחורה העיקרית" (2013) יצא בהוצאת כנרת זמורה-ביתן.

ספרה השני, "בזמן שלא היית" (2016) יצא בהוצאת טל-מאי/ידיעות ספרים.

נוסף על היותה סופרת היא עוסקת בתרגום ועריכה. מתגוררת בתל אביב.

על ספרות ככלי מרפא - הן בעבור הכותב.ת והן בעבור הקורא.ת.

באילו נושאים ממעטים לעסוק בספרים לגיל הנעורים, ולמה?

איך אפשר (וכדאי) לכתוב על טראומה? מתי לתת לטקסט לצעוק ומתי להשאיר את הדרמה בשתיקה, ברווחים שבין המילים. כתיבה "צועקת" לעומת כתיבה "לוחשת". כתיבה עשירה לעומת כתיבה רזה.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
ענבל מלכה זיו
0524588381

ma.inbal@gmail.com

תל אביב, מרכז בעלי מלאכה 24 דירה 4

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.