תמי שם טוב - סבא סביח וסיפורים אמיתיים אחרים

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון: פרוזה
שם הרכב:
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: שם טוב תמי
קהל יעד: א - ב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 20/03/2018

מפגש בעקבות הספר סבא סביח וסדרת חלוצים של תרבות  מאפשר לספר לילדים סיפור היסטורי ולבדוק את הרלוונטיות שלו לחיים שלנו היום. הספר סבא סביח, שמספר על גילגולו של השם סביח משם של אדם לשם של מאכל לאומי, פותח פתח לדיון על הגירה, זהות, שמות ומנהגים שמעשירים את החברה שלנו.

בסדרה חלוצים של תרבות ניתן לדבר על היצירות, על השילוב בין דמיון ומציאות (כל ספר בסדרה משלב בין סיפור דמיוני על ילד לבין סיפור היסטורי אמיתי) ועל התכנים שעולים מתוך הספרים. אני מבקשת לשוחח לפני המפגש עם המורות כדי שנחליט יחד באיזה מהספרים נתמקד במפגש, שכן בכל אחד מהם עולים תכנים אחרים שאפשר לפתח לדיון. בקונצרט בחולות, למשל, אפשר לדבר על סבתות וסבים שלא מדברים את אותה שפה כמונו, אפשר לדבר כלי מוזיקה ובעיקר על המוזיקה ככלי שמחבר בין אנשים, כשפה שכולם מבינים. במלכה בירושלים, אפשר לדבר על תחפושות, על אכזבות ועל הפתעות שמזמנים לנו החיים ואילו בהביתה על הגירה ומפגשים שנותנים תקווה וכוח. 

במפגש אני מקריאה את הספר הנבחר (ומקרינה את האיורים בברקו), משמיעה קטעי נגינה (למשל, שושנה דמארי שרה "הביתה" בעקבות הספר הביתה) ובשיתוף עם המורה מכינה את הדיון / הפעילות. 

 הספר סבא סביח מספר סיפור פרטי ולאומי: גילגולו של השם סביח משם של אדם (עולה מעיראק) לשם של מאכל לאומי. הספר מוקדש לאבי, סביח, באהבה. הוא עוסק בזהות, הגירה, שמות, מנהגים, קשר בין סבים וסבתות לנכדים, בישראליות ובאוכל. את הספר איירה שמרית אלקנתי.

 

הסדרה חלוצים של תרבות, שאני כותבת יחד עם חברתי רחלה זנדבנק (עורכת ספרי הילדים של כתר) נוגעת בחייהם של יוצרים שעשו מהפכות קטנות בחיי המדינה שבדרך. הסדרה כוללת כרגע שלושה ספרים, שבכל אחד מהם מתחבר סיפור אמיתי עם סיפור דמיוני על ילד או ילדה. דרך סיפורים קטנים שנוגעים לליבם של הילדים, הם נפשים עם אירועים היסטוריים תרבותיים גדולים.

הספר הראשון בסדרה הוא קונצרט בחולות, שמספר על סבתא ונכד שלא מדברים את אותה שפה במסעם לקונצרט הראשון של התזמורת הפילהרמונית בתל אביב בשנת 1936.

הספר השני מלכה בירושלים מספר על ילדה ירושלמית שחולמת על תחפושת של מלכה ומגיעה לסדנאות האמנים שהקים בוריס שץ, מייסד האקדמיה לאמנויות בצלאל.

הספר השלישי בסדרה, הביתה, מספר על ילדה במחנה המעצר בקפריסין, ערב קום המדינה, שפוגשת את שושנה דמארי, שאכן הגיעה להופיע בפני המעפילים המגורשים.

אנחנו מתכננות לכתוב על הקולנוע הראשון בארץ ישראל, על הכדורגלן האגדי נחום סטלמך על חנה רובינא והבימה וגם על תזמורת רשות השידור בערבית ועוד. 

הכתיבה: תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק. תמי שם טוב היא סופרת ילדים, כלת פרס ביאליק, פרס לאה גולדברג, פרס הספריות הציבוריות, עיטור אנדרסן, פרס יד ושם למפעלים חינוכיים, פרס דףדף לספרות ילדים ועוד - מלמדת כתיבה ופוגשים תלמידים באופן קבוע. רחלה זנדבנק היא עורכת ספרי הילדים של הוצאת כתר. 

האיורים: קונצרט בחולות ומלכה בירושלים איורו על ידי אבי עופר; הביתה אוייר על ידי יעל אלברט.

 

כל מורה יכולה להתמקד בספר אחר. בסבא סביח - אפשר לדבר על השמות שלנו, למה הורינו בחרו לתת לנו אותם, מה המשמעות שלהם, ועל שמות שהיו במשפחה ושונו. במלכה בירושלים אפשר לדבר על תחפושות, אבל גם על אכזבות ועל הפתעות - בעקבות סיפורה של מלכה; בקונצרט בחולות - אפשר לדבר על שפות וקושי לדבר כאשר לא דוברים את אותה השפה וגם על כלי נגינה ומוזיקה כשפה שכולם מבינים. הביתה פותח פתח לדבר על שתיקה ושחרור ועל מפגשים שנותנים תקווה וכוח וגם על הגירה ופליטות בכלל וההעפלה לארץ ישראל בפרט. 

 

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
שם טוב תמי
050-8833513

tami.shemtov@gmail.com

תל אביב, ינון 13

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.