רביע

תחום: מחול
תת-תחום: מופע מחול
משך זמן המופע: 60
סגנון: אתני
שם הרכב:
סיווג: מופע מחול
שם המפיק: להקת המחול אורלי פורטל - עמותת הכוריאוגרפים
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 400
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל

חוויה אקסטטית ורוחנית החושפת את הצופים לעולם של טקסיות והרמוניה. 'רביע' היא יצירת מחול המבוססת על שיריו של המשורר הסופי אל ג'אלל רומי ומוזיקה פרסית קלאסית. היצירה בונה גשר בין העולם העתיק לעולם בו אנו חיים היום, ומאפשרת לתלמידים לצלול לתוך עולם קסום ועמוק, אל המחול הסופי והמחול המודרני.


רביע (משמעות המלה בערבית – אביב) הוא מופע מחול שנוצר בהשראת רביע אל אדוויה, מיסטיקנית סופית מהמאה ה-8, שבאהבה חמלה ופשטות מעשיה היוותה את ניצני התפיסה הסופית. המופע מורכב משני חלקים. בחלקו הראשון מוצגים שני היבטים לאהבה - היבט רוחני והיבט פולקלורי והחלק השני הוא יצירה שהיא הדרן לאהבה. המופע מבוסס על מוזיקה פרסית סופית המוקדשת לשיריו של ג'לאל אל-דין אל-רומי, גדול המשוררים המיסטיים במאה ה-13, שבזכות תורתו והשפעתו נמזגו המוזיקה והריקוד זה בזה ויצרו יחידה הומוגנית שאינה ניתנת לחלוקה. היצירה שואבת השראתה משיריו של רומי לאהבה אקסטטית ולאחדות אלוהית, לנוכח חוויות של דואליות וקונפליקט.מפגש מרתק ומעורר השראה, עם שורשי מחול המזרח, תרבות המחוללים הסופיים והפולקלור השבטי דרך יצירה מקורית של מחול מודרני עכשווי. חיבור מופלא של מוזיקה, מקצב ותנועה במופע מחול חווייתי ומעשיר.

המופע נוצר בהשראת "רבעה אל עדוויה" היצירה "רביע" מוקדשת לשיריו של ג'לאל אל-דין אל-רומי גדול המשוררים המיסטיים במאה ה-13 שבזכות תורתו והשפעתו נמזגו המוזיקה והריקוד זה בזה ויצרו יחידה הומוגנית שאינה ניתנת לחלוקה. היצירה מבוססת על מוזיקה פרסית סופית קלאסית שהלחינו אותה אב ובן אירנים שחיים כיום בארצות הברית, למילותיו של המשורר רומי שבא 400 שנה אחרי רבעה אל עדוויה.

"...המופע מצטיין בביצועים בעלי מגע של קסם...מים רוטטים, גועשים, המבקשים להצית להבה של תשוקה..." (רות אשל, הארץ)"...מדהים...חוויה חושנית אודיו ויזואלית שכמותה טרם ראינו על הבמה..." (אהרון ששת, CafeTheMarker ) 

כוראוגרפיה: אורלי פורטל

רקדניות: אורלי פורטל ליאת יפרח, אלה גרינבום, רוני פלד, ענבל עמר גל, קרן זוהר, עדי אלרון יוטל,  מאיה ביתן, סטפאני בואה

תלבושות: רקפת לוי

עיצוב תאורה: תמר אור

ניהול הצגה: קרין לדרמן

צילום סטילס: אלכס אפט

Music: "The Passion of Rumi" - Shaharm Nazeri & Hafez Nazeri

"Valeh" - Axiom of Choice

"Katalu Talu"Laya project

 

שאלות ותשובות לתלמידים ולדיון

מי זאת "רביע"? 'רבעה אל - עדוויה' מיסטיקנית סופית מהמאה ה-8 לפני הספירה נולדה למשפחה ענייה בבצרה שבעיראק. הייתה הרביעית מתוך ארבע בנות ומכאן שמה "רבעה" – המשמעות של המילה בערבית זה רביעית. חייתה בנדודים שנים רבות ובמסעה הפיצה ודיברה אהבה וחמלה, היוותה את ניצני התפיסה הסופית

מה זה תפיסה סופית? סופים? זרם של מאמינים, שהאמינו באלוהים שהוא אחד עם העולם. תמציתה של הדרך הסופית היא כניעה לאלוהים באהבה ושאיפה לראות בכל אדם, חיה, צמח ודומם את ההתגלמות המוחלטת של אלוהים. מטרת הדרך הסופית היא לחזק את האחדות של הפרט עם הדרך האלוהית. הסופים חיו בצניעות מתוך בחירה ומנעו מעצמם נוחות פיזית.

מה מאפיין ריקוד סופי?

סוג של מדיטציה, שירה, ריקוד, מוזיקה אינסטרומנטלית - טקס תפילה וביגוד טקסי השמלות הלבנות שנפתחות ל 360 מעלות בסיבובים. מה שידוע לנו בשם ה"דרווישים" שמסתובבים שעות כאשר יד אחת פונה לשמיים ויד אחת פונה לארץ ובסיבובם הם מחברים את השמיים לארץ והופכים לאחד עם אלוהים, הם חיו בצניעות ובפשטות מתוך בחירה ומנעו מעצמם נוחות פיזית.

"המחוללים הדרווישים מסתובבים סביב השמש של האהבה השמימית, משלבים ידיים כדי לבטא אחדות וקדים קידה אחד לשני ומברכים נשמה לנשמה".

השפה התנועתית ביצירה

בהיבט הרוחני - סמלים וטקסים סופים מהווים השראה לשפה התנועתית ביצירה, היחסים בין תנועה חיצונית לפנימית, בין חשיפה להתכנסות ובין הגלוי לנסתר, בחיפוש אחר האחדות מאחורי הניגודים ואחר השקט הפנימי שלא תלוי בדבר.

ההיבט הפולקלורי – "קטלו טלו" – מיכל לאהבה, טקס לשימור האהבה. כוריאוגרפיה למעגל נשים, בהשראת טקס אסלמי אינדונזי מסורתי, שנרקד ע"י נשים היושבים על הארץ במעגל שרות ומתופפות ורוקדות בתנועות ידיים קצביות.

"ריקוד עוזר לרוקדת לשחרר רגליה מין הבוץ הארצי ונושא אותה מעלה מעלה אל פסגת העולם."

 

מהו מעמד האישה בתקופה הזו?

שאלה למחשבה ולדיון בכיתה

זוהי תקופה בה הנשים היו משרתות, כעבד לאדונם, קולן לא נשמע כלל וכלל. ראבעה נמכרה לעבדות וסבלה מיחס מחפיר מצד המעביד שלה, מסופר שבאחד הלילות המעביד שלה התעורר וראה אור שנפוץ לכל עבר, וכשהתקרב ראה את ראבעה בשעת תפילתה. השפעת המחזה הייתה כה גדולה, שהוא החליט לשחרר אותה לחופשי.

 'רבעה אל אדוויה' היא השראה גדולה עבורי, אישה מיוחדת במינה ופורצת דרך, מסעה מסמל דרך של אישה לחופש, לביטוי אישי, רוחני, הייתה אישה מלאת אומץ וביטאה נחישות ואמונה אין-קץ, הלכה בדרכה עד הסוף גם כשחייה היו בסכנה המשיכה באמונתה וידעה שאלוהים הולך עמה.

ראבעה אל-עדוויה נחשבה לפורצת דרך בתחומה כשהוכיחה שנשים מסוגלות לעבוד את האל בכוונה מלאה ובאדיקות זהה לזו של הגברים.

 

סוג במה מקצועית
רוחב 10
עומק 8
מספר פזות 3
זמן הקמה 04:30
שפת המופע עברית
החשכה כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
להקת המחול אורלי פורטל - עמותת הכוריאוגרפים
050-2470480 טלי

orlyportal@gmail.com

חדרה, הצוקים 10/27 שכ' עין הים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.