תולדות הזבל - מפגש

תחום: מחול
תת-תחום: מפגש מחול
משך זמן המופע: 50
סגנון: מודרני
שם הרכב:
סיווג: מפגש
שם המפיק: נוער מוזיקלי
קהל יעד: א - ג
כמות קהל מקסימלית: 200
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 16/06/2022

תולדות הזבל מביא באמצעות מחול, מוזיקה מקורית ומסיכות מרהיבות, את סיפור תולדות הזבל בעולם הפרה היסטורית, דרך המהפיכה החלקאית המהפכה התעשייתית והמהפיכה הצרכנית. בכל שלב, האדם מייצר יותר, צורך יותר, וזורק יותר עד מצב שהזבל חונק את העולם. גיבור המפגש שלנו הוא מסיכת הענק "יוסי", שעובר את המסע דרך ההיסטוריה. הקהל כולו משתתף בתנועה במהלך המפגש ובסופו הילדים עוזרים ליוסי לנסות ולנקות את העולם. 
קבוצת במה יוצרת מופעי מחול לילדים ולכל המשפחה משנת 2006. כל עבודת מחול היא תהליך של מחקר משותף עם יוצרים מתחומים שונים של אומנויות הבמה. הקבוצה מתמקדת בחוויות ובחפצים מחיי היום יום של ילדים והופכת אותם באמצעות דמיון ותנועה לקסם מהפנט על הבמה. קבוצת במה מופיעה בארץ ובחו"ל, וזכתה בפרסים בפסטיבלים בינלאומיים לילדים.  

הכנה למופע תולדות הזבל

הרעיון למופע "תולדות הזבל" התחיל אצלנו בשקית ניילון אחת קטנה, ברגע אחד של תובנה שהיא תחייה בעולם הזה הרבה אחרינו- כשהנכדים של הנכדים שלנו יחיו בעולם. בזמן שהיא פה אתנו היא מזהמת ומלכלכת את הסביבה, היא נטמנת יחד עם עוד מיליוני שקיות באדמה שמזהמות את האדמה של כדור הארץ שלנו. היא מהווה סכנת חיים לחיות שיכולות להסתבך בה או לבלוע אותה ולמות. לשקית אחת כזו לוקח מאות שנים להתפורר ואז היא מתפוררת לחלקי פלסטיק קטנים שנספגים באדמה, במים ובאוויר והופכים לחלק משרשרת המזון שלנו וגם נספגים בגופנו.

במהלך הכנת המופע נפגשנו עם ילדים במסגרת סדנאות בתנועה. שם שאלנו אותם – לאן הולך כל הזבל שאנחנו זורקים. להפתעתנו רובם לא ידעו מה קורה לזבל אחרי שזורקים אותו לפח הירוק מחוץ לבית!

זו שאלה שניתן לשאול אותה את הילדים לפני המופע ולעורר מודעות ולפתח דיון סביב הנושא ולאחר מכן לצפות יחד עם הילדים בסרטון -

https://youtu.be/rvt1-0Z2_1g

לאחר הצפייה ניתן לדבר עם הילדים על האופן שבו הם יכולים לתרום להקטנת כמות הזבל בעולם – לקנות פחות, לקנות גם חפצים ובגדים יד שנייה, לקחת לחנות שקיות ניילון ישנות ולהשתמש בהן בשימוש חוזר במקום לקחת מהחנות שקיות חדשות. את המודעות למיחזור אפשר להעמיק בעשייה- להכין מקופסאות קרטון גדולות ממוחזרות כמה פחי מיחזור, לשימוש כל ילדי הגן, הצוות וההורים. את הקופסאות ניתן יחד עם הילדים לצפות בניירות צבעוניים ולקשט במדבקות. כל פח יהיה מיועד לסוג אחר של חומר למחזור- פח לפלסטיקים (צעצועי פלסטיק שבורים למשל, ניילונים, פקקי בקבוקים, בקבוקים ריקים ומשומשים), פח לניירות ועיתונים, פח לקרטונים ואפשר גם פח לכלי זכוכית ופח לזבל אורגני. כל זה יכול לתת רקע מצוין לצפייה במופע.

במופע "תולדות הזבל" הצופים רואים וחווים איך ממצב שבו האדם הקדמון לא ייצר בכלל זבל וכל מה שזרק נרקב והתפורר והפך לחלק מהאדמה (כלכלה מעגלית ואפס זבל) באופן הדרגתי הגענו למצב שהזבל נשאר אתנו (כלכלה לינארית) כך שהזבל מצטבר עוד ועוד ומאיים לחנוק את העולם.

המופע נותן במה לנושא הזה באמצעות שילוב של מחול, דימויים, מוזיקה, קריינות, מסכות ואביזרים. 

באופן הזה הוא נוגע בנפש של הילדים יותר מכל הסבר דידקטי או הרצאה בנושא - הוא מועבר באמצעות חוויה. אנחנו מאחלים שהילדים יצאו מן המופע עם מודעות חדשה שכל מה שהם קונים יהפוך בסופו של דבר לעוד דבר שהם זורקים וכל שקית ניילון שהם לוקחים מהחנות מצטרפת לעוד שקיות שהופכות יחד למפלצת שקיות אחת גדולה.

 

סוג במה חצי מקצועית
רוחב 9
עומק 7
מספר אומנים 2
מספר אנשי צוות 2
מספר פזות 1
זמן הקמה 90
מאיזה שעה 8:00
עד איזה שעה 9:30
שפת המופע עברית
ציוד הקרנה אין
סאונד כן
תאורה כן
טייפ כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

תולדות הזבל

לינק לצפיה
נוער מוזיקלי
054-5313966

aviyouth@gmail.com

תל-אביב, יהודה המכבי 79

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.