בן המלך והעני

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 55
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: עמותת שיא(גושן)
קהל יעד: ב - ה
כמות קהל מקסימלית: 450
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 28/12/2016

הסיפור על שני ילדים. האחד הוא טום - ילד עני ממשפחה קשת יום, השני הוא אדוארד - ילד מפונק, היכול להרשות זאת לעצמו, משום שהוא הבן של מלך אנגליה. שני הילדים, דומים זה לזה באופן מפתיע, נפגשים במקרה. פגישה גורלית זו, יוצרת עבורם את ההזדמנות החד פעמית להתחלף בתפקידים.

טום נשאר בארמון ואילו אדוארד יוצא אל רחובות לונדון, מבלי שאף אחד מהם יעלה בדעתו מה מחכה לו בסביבתו החדשה.

לאחר שרשרת אירועים והסתבכויות שחלקם משעשעות וחלקן מרגשות עד דמעות, מגיע טום למסקנה שלא פשוט להיות מלך ואילו אדוארד לומד להכיר מקרוב את נתיניו. בסיום ההצגה, כאשר נחשפות הזהויות האמיתיות של שני הילדים, לומד הקהל הצעיר, יחד עם גיבורי ההצגה, שלדור הצעיר יש היכולת לפעול למען חברה צודקת יותר, אם רק ירצה בכך.
"בן המלך והעני"

ע"פ הסיפור הידוע של מרק טווין

 

מחזה ובימוי: צביה הוברמן

מוסיקה: יוסי סידי

עיצוב תפאורה: טליה אוטולנגי

עיצוב תאורה: אורי מורג

עיצוב תלבושות: לימור הרשקו- טליה אוטולנגי

שחקנים: אורי שילה, אליאור אליהו אמסלאם, אדם הירש, חנן שוורצברג, הילה הויזמן, אסף דגני, אלון לוי

"בן המלך והעני" הוא סיפורו של אדוארד טיודור, בנו היחיד של הנרי השמיני, מלכה המפורסם של אנגליה שהרג את כל נשותיו הקודמות עד שזכה בבן זכר מאשתו האחרונה.

ג'ין סימור, אמו של אדוארד מתה עליו בילדותו, והוא גדל בארמון כילד בודד ומפונק שאביו הזקן והחולה מפקיד את חינוכו בידי אנשי החצר שלו. בהיותו ילד חולני, הילכו באנגליה שמועות כי אינו כשיר למלוכה. שמועות אלו היו למעשה ההשראה לסיפורו הדמיוני שרקם מרק טווין סביב הנסיך אדוארד.

בהיותו בן תשע מת אביו והוא הפך למלך אנגליה. מפאת גילו הצעיר, נוהלה הממלכה למעשה, בידי שריו ויועציו של המלך הנרי.

המלך אדוארד נפטר כתוצאה ממחלה והוא בן חמש עשרה בלבד. לאחר נסיונות שונים לתפוס את השלטון אחרי מותו, הוכתרה לבסוף אליזבת (הלא היא הנסיכה אליזבת במחזה) למלכת אנגליה והיא הפכה למלכה חזקה ומפורסמת שהגדילה לעשות למען ארצה.

מבחינה היסטורית ותרבותית, ממוקם הסיפור של מרק טווין בתקופת הרנסנס, תקופה שמסמנת שינוי בתפיסת האדם כאינדיוידואל שאינו רק תוצר של מעמד ונסיבות, אלא גם של אופיו, יכולותיו ורצונותיו, תפיסה שהתאימה מאד למרק טווין, שחי בשנות המעבר בין המאה התשע עשרה למאה העשרים, והיא העומדת בבסיסו של סיפור החילופין בין בנו של מלך אנגליה שגדל בארמון, לילד עני בשם טום קנטי, שגדל ברחובות ואף על פי כן, מתחת לבגדים, רב הדמיון ביניהם.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
עמותת שיא(גושן)
050-2546962א

tgos100@gmail.com

הרצליה, רח' גיל 83, הרצליה

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.