אולסי - סרטו של דני מנקין

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 50
סגנון: תיעודי
שם הרכב:
סיווג: תכנית מיוחדת
שם המפיק: אסף שאול - אספורונה
שנת הסרט: 2019
קהל יעד: ז - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/10/2021

שנות השבעים היו נקודת המפנה בהיסטוריה הישראלית. התמימות התחלפה בידיעה שאנחנו מדינה חזקה, בוגרת, שמסוגלת להגיע להישגים בספורט ובתרבות. זכורה בתקופה הזו אמריקאי אחד שהגיע לארץ והפך מדינה שלמה - אולסי פרי. הוא היה בעיני רבים השחור המפורסם הראשון בישראל והאהבה הייתה ממבט ראשון. הרומן המתוקשר בינו לבין דוגמנית העל הבינלאומית תמי בן עמי היה הסיפור הגדול שכולם דיברו עליו. מכבי תל אביב, הפכה לקבוצה של המדינה. אולסי התגייר, והפך לאלישע בן אברהם. הוא גם הפך לגיבור הבלתי מעורער, לא רק בספורט, אלא בעולם התרבות, ובחיי הלילה התל אביביים. כולם עקבו אחריו וחיבקו אותו. עד לאותו היום, בו נפל, התרסק ונעלם. שנים אחרי, חוזר הבמאי דני מנקין עם אולסי פרי ליום ההוא.

את המפגש מעביר מפיק הסרט,  אסף שאול.

המפגש מעניק נקודת מבט על יצירת סרט תעודה: היבטים של איסוף חומרים, הפקה, עבודתו היצירתית של הבמאי מול עריכה ומול גיבור הסרט ואיך מרגישה החשיפה הדוקומנטרית.

הצצה מרתקת אל מאחורי הקלעים מתחילתו של התהליך ועד היום, וזווית אישית מהיכרות קרובה עם גיבור הסרט אולסי פרי. על הצלחה וכישלון, להיות בפסגה ולהתרסק.

 

 

על היוצרים - הבמאי דני מנקין והמפיק אסף שאול (מעביר המפגש)

יוצר ובימאי הסרט דני מנקין, שם לעצמו מטרה שדבק בה במשך 15 שנים, לחשוף ולהוציא לאור את סיפורו האישי של כוכב המדינה אולסי פרי שנעלם ברגע השיא והשאיר אחריו שובל של מטאור, המון סקרנות וגעגוע בלב המעריצים. מה הייתה דרך פעולתו, כיצד השיג את מטרתו ומה היה דרכו של הסרט מתחילתו ועד ההכרה והתהילה לה הוא זוכה בימים אלה בהרצאתו של אסף שאול, מפיק ב"היי גו'ד הפקות".

על היצירה

אולסי פרי מגלם כל כך הרבה סיפורים בבן אדם אחד.

"אולסי" מספר את סיפורו של הילד "השחור" משכונת מצוקה בניו יורק בשנות ה-60 אשר סבל מאפליה וגזענות ונאחז בספורט כחבל הצלה שימשוך אותו החוצה ולחיים עם עתיד טוב יותר. עד היום אולסי מתרעם למשמע השימוש בלשון עבר לגבי גזענות בארה"ב.

"אולסי" מספר את סיפורו של כדורסלן שהתגשם חלומו האמריקאי להיבחר לליגת ה NBA והוא ויתר על כך למען קבוצה זניחה במדינה קטנה ומצא את עצמו בישראל.

"אולסי" מספר את הסיפור הרוחני והנשגב של מעגל קסום של תינוק נוצרי שניצל בראשית חייו בבית חולים יהודי 'בית ישראל' והפך ל "משיח ספורטיבי" במדינה היהודית, אולסי חי עד היום כישראלי.

"אולסי" מספר את סיפורו האישי של ה"שחור" הראשון בישראל, דרך כניסתו לחברה הישראלית, כוכבותו ועד התגיירותו והפיכתו ליהודי.

"אולסי" מספר על אהבה, משפחה ויחסים. זוגיות מעורבת וכיצד נכנס למשפחתה של תמי.

"אולסי" מספר על התמכרות לסמים ששזורה בהצלחה והורסת אותה ואותך, ועל גמילה.

על המפגש

 המפגש מעניק נקודת מבט על הרקע של יצירת סרט דוקומנטרי ובהיבטים של יצירה, הפקה, עבודתו היצירתית של הבמאי מול עריכה ומול גיבור הסרט ואיך מרגישה החשיפה הדוקומנטרית. הצצה אל מאחורי הקלעים מתחילתו של התהליך ועד היום, וזווית אישית מהיכרות קרובה עם גיבור הסרט אולסי פרי. על הצלחה וכישלון, להיות בפסגה ולהתרסק. 
המפגש עוסק בין השאר, בתהליך שהביא את היוצרים לספר את סיפורו של אולסי. במסע חיזורים בן 15 שנים, בו הבמאי ניסה לשכנע את אולסי לספר את סיפורו הבשיל לכדי סרט דוקומנטרי, בהאתגרים בהשלמת חומרי ארכיון חסרים ועל הפתרונות היצירתיים שמציעים אמצעי המבע הקולנועי.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אסף שאול - אספורונה
0504520076

asaf.shaul@gmail.com

יפו-תל אביב, רמה 6/34

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.