אורן ולדמן וספרו נמר בירושלים

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון: פרוזה
שם הרכב:
סיווג: הרצאה
שם המפיק: אב"י - אמנויות במה ישראלית
קהל יעד: ט - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 30/01/2023

נמר בירושלים הוא רומן התבגרות בדיוני, המבוסס על סיפור אמיתי מרתק ולא מוכר.

גיבור הרומן הוא ערן וולוצקי, נער מופנם בן 16, בישראל של שנת 1972, אשר נאלץ, במסגרת מחויבות חברתית מטעם בית הספר, לבקר בבית חולים, חולה ערירי. ערן, שגדל ללא אם, ועם אב ששותק מילים ומדבר תבשילים, שונא כדורגל וחולם בכלל להתקבל למגמת ציור, בבית הספר לאומנויות. המקום האחרון בו הוא רוצה להיות הוא חדר 6 במחלקה פנימית א' בבית החולים. אבל החולה הוא דב גפונוב, המתרגם הגאון של יצירת המופת הגיאורגית "עוטה עור הנמר". יצירה המופת הגיאורגית, שנכתבה בירושלים במאה ה-12, תורגמה לעברית מקראית בהרי הקווקז, על ידי מתרגם אלמוני שלימד את עצמו עברית בעזרת תנ"ך מתורגם ליידיש, והגיעה ארצה באמצעות הברחת מכתבים. תרגום אשר שלונסקי, הכתיר כלא פחות מנס וזיכה את גפונוב בפרס טשרניחובסקי לתרגום. בין ערן וגפונוב מתפתחת ידידות מפתיעה, כנגד כל הסיכויים.

נמר בירושלים הוא סיפור על התבגרות והשלמה עם פצעי העבר, סיפור של נשמות בודדות המחפשות הכרה בעולם. סיפור שנע בין גאורגיה של המאה ה-12, ברית המועצות של השלטון הקומוניסטי וישראל של שנות ה-70 אשר נפגשים כולם בליל ירח של יום השוויון במנזר המצלבה, במרץ 1972.מה הקשר בין גיאורגיה של ימי הביניים, ירושלים של המאה ה-12, ברית המועצות וישראל של שנות ה-70 וימינו אנו?

ערן וולוצקי, נער מופנם בן 16 ,נאלץ, במסגרת מחויבות חברתית מטעם בית הספר, לבקר בבית החולים חולה ערירי, עולה חדש מרוסיה. המקום האחרון שערן רוצה להיות בו הוא חדר 6 במחלקה פנימית א' בבית החולים. אבל החולה הוא דב גפונוב, המתרגם הגאון של יצירת המופת הגיאורגית "עוטה עור הנמר", תרגום ששלונסקי, הכתיר כלא פחות מנס. בין ערן וגפונוב מתפתחת ידידות מפתיעה, כנגד כל הסיכויים.

נמר בירושלים הוא סיפור על התבגרות והשלמה עם פצעי העבר, סיפור של נשמות בודדות המחפשות הכרה בעולם. סיפור שנע בין גאורגיה של המאה ה-12 ,ברית המועצות של השלטון הקומוניסטי וישראל של שנות ה-70 אשר נפגשים כולם בליל ירח של יום השוויון במנזר המצלבה, במרץ 1972 .אורן ולדמן, בספר שחלקו בדיה וחלקו מציאות, חושף פנינה היסטורית נשכחת, תוך שהוא רוקם סיפור על מערכות יחסים וחלומות. על אהבה ויצירה. על בדיון ומציאות.

בהרצאה קולחת ועשירה המבוססת על הרומן עטור השבחים שכתב, חושף אורן ולדמן את הסיפור האמיתי על המשורר שהפך לשר אוצר, שהפך לנזיר גולה. ואת סיפורו של ילד יהודי, שלימד את עצמו עברית מתנ"ך מתורגם ליידיש והפך לגאון של השפה העברית. סודות, סיפורי אהבה, הקרבה אישית וטרגדיות שחוצות יבשות וזמנים, שמוכיחה שוב שהמציאות עולה על כל דמיון.

אורן ולדמן, יועץ ארגוני, טייס קרב לשעבר בחיל האוויר. מרצה, מנחה סדנאות ומוביל מסעות מחקר בארץ ובעולם. יליד 1973, נולד וגדל ברחובות. מתגורר כעת במשגב דב עם אשתו וחמשת ילדיהם

"אחוז היטב בחלומך, כי חיים ללא חלום הם כמו ציפור שבורת-כנף שאינה יכולה לעוף" (לנגסטון יוז) - מה תפקיד החלומות בחיינו?

איך מתחילים לכתוב ספר ואיך יודעים שמסיימים?

מה תפקיד האומנות בחיינו והאם היא אכן יכולה לשמש תרופה לבדידות?

המתרגם כמכונת זמן ומתווך תרבותי

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצות הרצאה

לינק לצפיה

המלצות הרצאה2

לינק לצפיה

המלצות הרצאה3

לינק לצפיה
אב"י - אמנויות במה ישראלית
054-2468280

avinpo@gmail.com

פרדס חנה, ת.ד. 745

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.