אורית ברגמן וספרה שושנה חיפושית הזבל המשועממת

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 45
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: ברגמן אורית
קהל יעד: א - ג
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/12/2023

מִי הַחַיָּה הַחֲזָקָה בָּעוֹלָם? 
הַפִּיל? הוּא גָּדוֹל וְהוּא חָזָק, אֲבָל יֵשׁ חַיָּה חֲזָקָה מִמֶּנּוּ. הַקַּרְנַף, אוֹ אוּלַי הַלִּוְיָתָן? תַּחְשְׁבוּ יוֹתֵר קָטָן, תַּחְשְׁבוּ מַמָּשׁ מַמָּשׁ בְּקָטָן. הַחַיָּה הַחֲזָקָה בָּעוֹלָם הִיא... לֹא תַּאֲמִינוּ... חִפּוּשִׁית. 

חיפושית הזבל שושנה משועממת, היא הייתה רוצה לפגוש חברים, לצאת לעיר הגדולה ולטייל בעולם, אבל כל היום היא רק מגלגלת ומגלגלת מאחוריה כדור זבל. רק כשהביצה ששושנה תטיל על הכדור תבקע, היא תגלה שכל מה שהיא חלמה עליו התגשם מאחוריה, בלי שהיא שמה לב.
סיפור על הפער בין המציאות לאיך שאנחנו חווים אותה, על יצור קטן עם כוחות גדולים ועל העובדה שמה שהוא זבל עבור אחד הוא זהב עבור האחר.

במפגש נשוחח על חיפושיות הזבל, חיה קטנה עם תפקיד אקולוגי חשוב ומנהגים מוזרים ומצחיקים. אספר ואדגים כיצד נוצר ספר, משלב הרעיון, דרך רישומי ההכנה, השלבים שונים בבית הדפוס ועד למוצר המוגמר.
אגדים בציור על לוח גדול כיצד אני מאפיינת דמות ונקנח במשחק ציורים.
אורית ברגמן היא סופרת, מאיירת, ראשת מסלול איור באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. ספרה יומנה של לוכדת כרישים זכה בעיטור לשבח של פרס בן יצחק, מוזיאון ישראל, זוכת בפרס דבורה עומר לספר ילדים מצטיין, משרד התרבות.

בין ספריה: יומנה של לוכדת כרישים, פעם עקב אחרי לויתן, שושנה חיפושית הזבל המשועממת, יומגדול עם צפרנגול, שבתאי מסכן.

צפיה משותפת בפרק 10 של חיות שטח - חיים בזבל. מדקה 6:00 ועד דקה 11:00 מוצג מחזור החיים של חיפושית הזבל וחשיבותה האקולוגית (לינק לסרטון בחומרים נוספים)

זבל הוא נקודת מוצא מרתקת לשיחה על אקולוגיה. בטבע, מה שהוא זבל עבור יצור אחד, הוא מטמון עבור האחר.

בתום המפגש נשחק משחק המשלב איור ושפה. נמציא חיות מולחמות, הבנויות משתי חיות שונות, נצייר אותן ונמציא להם שם חדש המכיל חלקים משני החיות המרכיבות אותן. המורות יקבלו ערכה המסבירה כיצד אפשר להרחיב את המשחק לכיתה כהמשך לשיחה על השילוב בין טקסט לאיור.

 

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
ברגמן אורית
052-4681496

orit.bergman@gmail.com

ד.נ חוף כרמל, כרם מהר"ל

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.