סומכי

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: רובין מיכל
קהל יעד: ה - ז
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 28/07/2021

הצגה על אהבה והרפתקאות בירושלים בזמן המנדט הבריטי, על פי ספרו של עמוס עוז

תיאטרון הבאר של מיכל רובין מעלה את ההצגה לילדים "סומכי" המגוללת את סיפור הרפתקאותיו של סומכי בן ה-11, המתרחש כולו ביום אחד - יום שבו קיבל במתנה אופניים, אבל החליף אותם ברכבת, שאותה החליף בכלב, שאותו איבד. הסיפור מתרחש בירושלים, בזמן המנדט הבריטי.

המחזה מתאר את קורותיו של סומכי, ילד רומנטיקן, מלא דמיון ויצר הרפתקה, המבורך גם בידע נרחב בתחומים שונים ובכישרון לכתיבת שירי אהבה. סומכי מאוהב באסתי בת כיתתו, שאינה מחזירה לו אהבה. לאור ייחודו של סומכי, וגם בשל אהבתו לאסתי הוא זוכה ללעג מצד חבריו לכיתה, שגם המציאו לו את השם "סומכי".

לכבוד חג השבועות מקבל סומכי מתנה מדודו: אופני ראלי תוצרת יד שניה, עם כל התוספות. מאותו רגע מתחיל מסע התחלפות רווי הרפתקאות המשתרע על פני חצי יממה. במסע הזה ייפגש סומכי עם חברו האיטלקי אלדו, בן למשפחת קסטלנואובו האמידה, אתו יבצע עסקת חליפין. בתמורה לאופניו החדשים יקבל מאלדו רכבת חשמלית מסעירת חושים אותה ייאלץ לתת תוך זמן קצר לבריון השכונה גואל גרמנסקי, שמציע לסומכי הצעה שאי אפשר לסרב לה, לפיה בתמורה לרכבת יעניק לו את כלבו הנאמן, שמריהו. לאחר כמה ניסיונות אילוף כושלים, נוטש שמריהו הכלב את אדונו החדש ומותיר אותו חסר כל.

לפנות ערב מגיע סומכי הביתה בידיים ריקות. לאחר שמסתבר שהילד חזר ללא אופניו ושאינו מוכן לתת הסברים או לחשוף פרטים אודות קורותיו, מסיבות השמורות עמו,אביו נוזף בו קשות, סומכי בורח מהבית ונשבע לא לחזור עוד לעולם.

בהיותו עזוב ומיואש בפינת רחוב שומם וחשוך הוא פוגש את מר ענבר, אבא של אסתי. מר ענבר אוסף את סומכי לביתו, ולאחר ארוחת הערב סומכי מוצא את עצמו בתוך חדרה, בהצצה נדירה ל"חדר של בת" ובהזדמנות של פעם בחיים למפגש כנה עם אסתי.

ואם לסכם את האירועים במילותיו של סומכי עצמו: "בעצם, יכולתי לספר את כולו במשפט אחד: פעם הביאו לי במתנה אופניים והחלפתי אותם ברכבת שבמקומה קיבלתי כלב שבמקומו מצאתי מחדד שאותו נתתי באהבה. וגם זה לא נכון, כי אהבה הייתה כל הזמן, עוד לפני שנתתי את המחדד ולפני שהתחילו ההתחלפויות".

 

עיבוד ובימוי: מיכל רובין, יעוץ אמנותי: שלום שמואלוב, שחקנים: שלום שמואלוב, מני גרוס, נועה פרומרמן
עיצוב תפאורה: שי אהרון, מוזיקה: נדב ויקינסקי, עיצוב תלבושות: אורית שפירא, עיצוב תאורה: זיו וולושיןמדוע בחרתי בסומכי?


את הספר במקרה כאשר חיפשתי בספריה ספרי קריאה לבתי זהר בת ה-11. קראתי את הספר בקריאה רצופה ובהנאה גדולה. זהו סיפור לבני הנעורים על אהבה והרפתקאות של ילד ירושלמי בסוף תקופת המנדט הבריטי. 
סומכי הילד שבה את ליבי בכנותו, באנושיותו, בחמימותו, בתמימותו, בדמיונו השופע ובהתבוננותו הדקה הרואה את המציאות לפרטיה כפי שעמוס עוז מיטיב כל כך לתאר ולאפיין.


הסיטואציות הדרמטיות, הדיאלוגים הנפלאים, השתלשלות האירועים המפתיעה והאינטנסיבית, ניחוח התקופה, והאמת הנושבת מכל תיאור - כל אלה מציתים את דמיוני ומזמינים אותי לעבד את הספר למחזה ולהעלותו על הבמה.
אני מרגישה צורך עז להעניק את האמת, האנושיות והיופי הזה לילדים בני זמננו; לחשוף אותם לירושלים של פעם, להווי של פעם. אבל גם לאמיתות הנצחיות שתמיד יישארו רלוונטיות, כמו אהבה, התבגרות, היחיד מול חברת בני גילו, והחופש להפליג בדימיון למחוזות רחוקים ולצאת להרפתקאות.


כל אלה מעניינים וחשובים לכשעצמם אולם אני רואה ערך מוסף להציג אותם בשפתו העשירה והמדויקת של עמוס עוז, השונה בסגנונה מרוב הכתיבה לנוער כיום.


בתקופה בה רוב הנוער מחובר רוב הזמן למסכים השונים - קריאה בספרים נעשתה די שולית, כל שכן קריאה בספרות קלאסית עשירה. המטרה שלי היא לקרב את הקורא הצעיר ליצירתו של עמוס עוז דרך התאטרון, תוך שמירה ונאמנות לשפת המקור. זהו אחד הספרים הבודדים שכתב עמוס עוז לבני הנעורים ואני רואה בהפקה זו פרויקט ייחודי בתחום התאטרון לנוער. עיבוד הספר להצגה הינה דרך נפלאה לקרב את הצופים הצעירים ליצירתו העשירה של עמוס עוז.

בסוכות 2018 פניתי לעמוס עוז ופרשתי לפניו את רצוני להמחיז את הספר את מחשבותיי לגבי עיבודו לבמה. לאחר שעיין בהם ושוחח איתי, נתן את ברכתו החמה ואת תמיכתו, ציין שישמח לסייע, ושהוא סקרן מאד לראות את התוצאה, וכך כתב לי:

 

6/11/18
לכל המעוניינים או המתעניינים שלום,
מיכל רובין שלחה לי מחשבות ראשונות בעניין כוונתה להעביר את סיפורי "סומכי" לבמה, ולהעלותו כהצגה.
הכיוון שמציעה מיכל מקובל עליי ואף מעורר את הדמיון, ואני מאמין שהספר הזה, בעיבודה של מיכל רובין, ישמח למצוא את עצמו על במה מתאימה.
אשמח ואהיה אסיר תודה על כל עזרה ותמיכה אשר תמצאו לנכון להעניק למיכל לצורך הגשמת הרעיון היפה הזה.
בברכה,
עמוס עוז

מיכל רובין שחקנית, במאית ויוצרת
בעלת תיאטרון הבאר של מיכל רובין

 

תיאטרון הבאר של מיכל רובין הוקם בשנת 2013.


התיאטרון מתמחה בהפקות איכות לילדים, עם דגש על חומרים קלאסיים. ההצגות חושפות את הילדים של היום לנכסי צאן ברזל של הספרות והשירה העברית באופן המגשר על פערי השפה והזמן.

מיכל רובין היא בוגרת של הסטודיו למשחק בהנהלת ניסן נתיב, בעלת ניסיון עשיר במשחק ובימוי.
שיחקה בתיאטרון הרפרטוארי הבימה בהצגות "הילד חולם" בבימוי חנוך לוין,  "האחיות רוזנצוויג" בבימוי עמית גזית, "מחלת נעורים" בבימוי עידו ריקלין.
פועלת כיוצרת עצמאית בתיאטרון הפרינג' מזה כ-20 שנה:
MC קוריולנוס מאת ויליאם שייקספיר בבימוי איתי דורון, שותפה-יוצרת וזוכת פרס השחקנית הראשית בתיאטרון עכו 2015.
שרינגארה קומדיה מוסיקלית בסגנון הקומדיה דל'ארטה מאת לימור גינזבורג ובבימויה, בין היתר הועלתה כהצגה אורחת בפסטיבל עכו;
בזמן הווה מונודרמה מאת לימור גינזבורג ובבימויה, נתמך ע"י משרד החוץ במסע בן 14 הופעות ברחבי ארה"ב.
בין ההפקות שכתבה, ביימה והעלתה לילדים:
סודות בצנצנת, עפ"י כתביה של מרים ילן שטקליס
גוזמאית בצרות, עפ"י גוזמאי הבדאי מאת לאה גולדברג

כתבה וביימה את "השרשרת" במסגרת פסטיבל חיפה להצגות ילדים בשנת 2011, ושיחקה בהצגות הילדים המצליחות "ארץ להד"ם" עפ"י שירי נעמי שמר, "מיכאל" מאת צביה הוברמן, ועוד רבות אחרות.
הפקות נוספות העלתה וביימה במסגרת תיאטרון "צוותא":
חיות בחליפות לרגל יום הולדת 90 לעודד בורלא, בהשתתפות: דרור קרן, אלי גלפרין, אילווה גרונוביץ-עשת, לביא זיטנר, אורית פלג. מוזיקה מקורית: קרן פלס.
שירים שנשארים לרגל 50 שנה לצוותא. מופע שירי משוררים לילדים בעיבוד למבוגרים, בהשתתפות: אלי גורנשטיין, דליה פרידלנד, דני שטג, מיכי ורשביאק.

 

שתי ההפקות זכו לביקורות נלהבות:

מאיר שלו על המופע "חיות בחליפות":
"הצבת ערב יפה, משעשע וחכם. התמודדת עם טקסט שקשה להתמודדות. נתת לו את הכבוד המגיע לו אבל הארת בו דקויות נוספות ובקיצור תודה שהזמנת גם אותי להשתתף."

 

יהודה אטלס על המופע "שירים שנשארים":
 "עיבודים חדשים, מרתקים, רעננים ומלאי ארומה. הקריינות והשירה מעולים. הבימוי דינאמי ומלא השראה והקהל נותר בסיום עם תחושה של כמה-חבל-שזה-נגמר."
לאה נאור על אותו מופע:
"מבחר היצירות, הביצוע הנפלא, והמופע המושקע והמשובח העניקו לנו חוויה בלתי נשכחת."

בנוסף ביימה בבתי ספר למשחק: "הסטודיו" בחולון, "אספקלריא" בירושלים
כן ביימה את "דירה להשכיר" עם אלי גורנשטיין לפי מוזיקה של יחזקאל בראון, במסגרת המכון לאינטגרציה חברתית במערכת החינוך באוניברסיטת בר אילן;
ואת "האריה המאוהב", עם אלכס אנסקי ועמנואל הלפרין עפ"י משלי לה-פונטיין.

.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
רובין מיכל
054-8300377

Michalrubin68@gmail.com

פרדס חנה, היוגב 1

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.