מוזיאון נחום גוטמן לאמנות - מפגש סדנאי

תחום: אמנות פלסטית
תת-תחום: מפגש עם אמן
משך זמן המופע: 90
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
קהל יעד: א - יב
כמות קהל מקסימלית: 40
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 04/12/2023

מוזיאון מגיע עד אליכם – לגן או לבית הספר/ התערוכה הנודדת מציגה מסע בין תחנות מרכזיות בחייו וביצירתו של נחום גוטמן. צוות ההדרכה של המוזיאון יוביל את התלמידים וידריכו אותם בין העתקי יצירות נבחרות של האמן, בשילוב שלל פעילויות, סדנאות אמנות ומשחק. הפעילות מותאמת לתקופה הנוכחית, ומזמינה להפוגה, ביטוי יצירתי ושיח פתוח.
בכל סבב פעילות תשתתף כיתה אחת שתחולק לשתי קבוצות, וההדרכה תתקיים בשני חללים במקביל. משך סבב הוא 45 דק', בהתאם ללוח הזמנים של בית הספר.

הפעילות מוצעת בשני פורמטים אפשריים:
• הדרכה בתערוכה הנודדת: מפגש באורך 45 דק' הכולל מפגש עם יצירות מרכזיות של נחום גוטמן, היכרות עם יצירתו וסיפור חייו השזור בסיפור הקמת המדינה. השיח בתערוכה משלב אוריינות חזותית עם פעילות יצירתית (משחק צביעה לילדים בגיל גן עד כיתה ב' / ציור מתוך התבוננות לילדים ונוער בכיתות ג' עד י"ב, בהתאמה לגיל).
• הדרכה בתערוכה סדנת אמנות: להדרכה בתערוכה הנודדת ניתן לצרף מפגש נוסף, באורך 45 דק' (בסה"כ 90 דק' הפסקה בין שני השיעורים).

להלן מספר סדנאות לבחירה:
גן עד יסודי:
סדנת קומיקס - בסדנה נלמד את יסודות אמנות הקומיקס ונכין קומיקס ראשון משלנו! נתנסה בתרגילים מגוונים ומפתיעים, נצייר דמויות ונמציא סיפורים, ונגלה כיצד להכין סטריפ-קומיקס.
סדנת השכונה שלי – בעקבות יצירותיו וסיפוריו של נחום גוטמן על ימי הראשונים של העיר תל אביב, יתנסו התלמידים בתכנון עירוני וייצרו שכונה משלהם. כל תלמיד יעצב מבנה תלת ממדי אחד בשכונה המשותפת ויחד יצרפו את הבתים לשכונה גדולה ושמחה.
חט"ב ותיכון:
סדנת דיוקן – הדיוקנאות של נחום גוטמן מגלים את הסיפור של תל אביב, יפו והתקופה, מבעד לדמויות ועולמן האישי. בסדנה נלמד לצייר דיוקנאות כמפתח להתבוננות בזולת ובעצמי.
סדנת איור – מוזיאון נחום גוטמן לאמנות הוא המקום הטבעי ללמוד בו על איור ועל הקשר בין סיפור לציור, טקסט ודימוי. בסדנה התלמידים יחשפו לאיוריו של גוטמן, ויאיירו טקסט סיפורי מתוך יצירתו של גוטמן.

 מוזיאון נחום גוטמן לאמנות בשכונת נווה צדק מציג אוסף אמנות הקושר בין סיפורו האישי של נחום גוטמן ובין הסיפור ההיסטורי והתרבותי של העם היהודי במדינתו, טרם הקמתה ולאחריה. במוזיאון תצוגת קבע מיצירותיו הקלאסיות של נחום גוטמן: נופי יפו, ציורי משפחת גוטמן, איורים וציטוטים מספריו הידועים של האמן ותיאורי העיר תל אביב בראשיתה.

הגלריה לתערוכות מתחלפות מציגה אמנות ישראלית עכשווית ומזמנת למבקרים מפגש בין־דורי המחבר עבר להווה. מחלקת החינוך מחלקת חינוך והדרכה ע"ש גבריאלה ריץ' של מוזיאון נחום גוטמן לאמנות פועלת מיום היווסדו ומדריכיה הם בעלי הכשרה אקדמית ורקע בתחומי החינוך והאמנות. המחלקה מפתחת מערכי הדרכה וסדנאות יצירה הקושרים בין יצירתו הרב תחומית של נחום גוטמן לנושאים רבים בתכנית הלימודים של משרד החינוך. דרך תכני יצירתו של נחום גוטמן – האמנותיים והספרותיים – התלמידים נפגשים עם תחומי האמנות הפלסטית, הספרות והלשון, האזרחות וההיסטוריה. מרחב המוזיאון, על יצירות המקור הנפלאות שבו, מזמן למידה משמעותית ומהנה ומערכי ההדרכה מאפשרים לימוד חווייתי דרך התבוננות פעילה ביצירות מקור, משחקים, הצגות, דיון ויצירה. נוסף על אלה, המחלקה מציעה מגוון סיורי אמנות והיסטוריה בשכונת נווה צדק וברחובותיה הראשונים של תל אביב-יפו. הסיורים מותאמים לגילים שונים.

נשמח לראותכם, צוות מחלקת חינוך והדרכה.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מוזיאון נחום גוטמן לאמנות
03-5103346

nahum.gutman@gmail.com

תל אביב, רוקח 21, נוה צדק

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.