העודף בשבילך - היצע נוסף

תחום: קולנוע
תת-תחום: קולנוע
משך זמן המופע: 120
סגנון: עלילתי
שם הרכב:
סיווג: יום קולנוע
שם המפיק: גולדן סינמה
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 150
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 16/09/2018

תקציר

הסרט "העודף בשבילך" הוא לכאורה סיפור אהבה מן השורה, עם הבדל קטן ומשמעותי מאד. כל הדמויות המובילות בו הן כולן על הרצף האוטיסטי. לא רק הדמויות בסרט אלא גם השחקנים שמגלמים אותן. היצירה המוגמרת היא תוצאה של עבודה קפדנית וממושכת, שהתפרסה על פני קרוב ל-15 שנה. דייוויד, בן למשפחה יהודית אמידה, מסרב לקבל את הגדרתו כבעל צרכים מיוחדים ואינו מבין מדוע הוא נדרש להשתתף בקבוצת תמיכה במרכז היהודי במנהטן. שרה, אותה הוא פוגש שם, היא ההפך ממנו, אשה צעירה המקבלת לא רק בהשלמה, אלא אפילו בהתלהבות, את היתרונות והמגבלות שיש לה. כשהשניים נשלחים יחד למשימה, דייוויד מוכן לוותר על התענוג מייד בלי לחשוד שהמרץ, שמחת החיים והקסם של שרה עתידים לשנות את חייו לנצח. הסרט זכה בפרס הסרט הטוב בפסטיבל טרייבקה ובפרס חביב הקהל בפסטיבל קארלובי וארי. הוקרן בהצלחה בפסטיבלים רבים בעולם וזכה לביקורות מעולות בעתונות הישראלית. 

על הסרט וחשיבותו

"העודף בשבילך" הוא יצירת אמנות קולנועית, שמתבלטת בשני אופנים שונים וקשורים זה בזה: הוא סרט קולנוע מלבב, מעניין ומעורר מחשבה, ובמקביל הוא "משנה את חוקי המשחק" בכל האמור בייצוג של אנשים בעלי צרכים מיוחדים על המסך הגדול. הבמאית רייצ'ל ישראל גיבשה את התסריט מהלך שנים ארוכות בעזרת השחקנים המופיעים בסרט, כולם חברי קבוצת תמיכה לבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. 

על המפגש בתום ההקרנה

בתום ההקרנה התלמידות.ים יפגשו עם אדם על הרצף האוטיסטי שיספר על "הסיפור שמאחורי הסרט" המיוחד הזה, על חשיבות הסרט מנקודת ראותו, על האופן החדשני בו הוא מאפשר ייצוג של א/נשים על הרצף האוטיסטי ועל היכולת שלנו כחברה לעודד צעירות וצעירים לעסוק בשאלות של זהות, שייכות וקבלת האחר. המנחים יגיעו למפגש עם התלמידים אחרי השתתפות בהכשרה שתאפשר להם לגבש ולהביא את קולם הייחודי מול הקהל הצעיר.

בחירה שלכם בסרט זה היא בחירה בעידוד שילוב צעירים על הספקטרום האוטיסטי ושילוב בעלי מוגבלויות בכלל בשוק העבודה, היא בחירה המאפשרת להם במה ומפגש בלתי אמצעי עם קהל צעיר ואף מהווה מתנה לחיים לתלמידות ותלמידים שישמעו על מציאות חיים מורכבת מתוך יצירה המשקפת עשייה ואופטימיות גם כשהיא מתייחסת לקשיים שבדרכם של הכוכבים.

מן הביקורות

"סרט שהוא ציון דרך קולנועי... ראוי שרבים יצפו בו", גלן קני; ניו-יורק טיימס

"שיר הלל לקבלת העצמי ולקבלת האחר, מצחיק ומתוק"; ניק שגר, וראייטי

"הסרט הזה לא רק מעמיד בקדמת הבמה צעירים עם צרכים מיוחדים, אלא גם את הרגשות שלהם... הסרט נוגע בכל הדברים שכמעט לא מדברים עליהם ובעיקר על מה קורה לילדינו המיוחדים - אלו שמסוגלים לכך - כשהם גדלים וצריכים לצאת אל העולם. לבד"; ליהיא לפיד
על במאית הסרט

הבמאית רייצ'ל ישראל גיבשה את התסריט מהלך שנים ארוכות בעזרת השחקנים המופיעים בסרט, כולם חברי קבוצת תמיכה לבוגרים על הספקטרום האוטיסטי. כך היא מספרת: "תחילתו של המסע הארוך הזה היה ביום בו פגשתי לראשונה את ברנדון פולנסקי בסדנת רישום מודל, בקיץ שלפני תחילת הלימודים שלי בקולג'... התוצאה היא, שחמש עשרה שנה לאחר מכן, יש לי קשרי חברות עם קהילה שלא הייתי נחשפת אליה בשום דרך אחרת. ממש כפי שהמפגש עם ברנדון הרחיב את חיי, תקוותי היא ש"העודף בשבילך" ישפיע על התפישה של שונות באמצעות הומניזציה של דמויות שבדרך כלל לא זוכות לייצוג מספק."

על היצירה וחשיבותה

"העודף בשבילך" מהווה תפנית דרמטית באופן בו אנשים עם צרכים מיוחדים זוכים לייצוג על המסך הגדול. העובדה שהסרט הוא תוצר של עבודה משותפת בין במאית לבין קבוצת שחקנים המביאים ומביעים את עצמם באמצעות התוצר האמנותי, מאפשר לקהל להחשף לצדדים לא מדוברים של החיים עם מוגבלות, ביניהם זוגיות, מיניות, שילוב בשוק התעסוקה ועוד. מעבר להיותו סרט שהצופים בו חווים מגוון רגשות - משמחה ועד עצב, מהזדהות ועד תסכול, ומעבר לכך שלסרט איכות אמנותית בולטת, הקהל יוצא ממנו עם תובנות באשר לזכותם של אנשים להיות חלק אינטגרלי מהחברה גם כשהם מתמודדים עם שונות ומוגבלות, ומהאופנים הרבים שבו השילוב הזה תורם לחברה כולה ולא רק לפרטים מתוכה. יש בו כדי ללמד על הגיוון הרב של אנשים על הרצף האוטיסטי ויש בו כדי ללמד על כוחה של קהילה, הן ברמה של הקהילה היהודית שפתחה את שעריה לשלב בוגרים על הרצף האוטיסטי בתוכה, והן של הקהילה של הבוגרים עצמה, המאפשרת לחברותיה ולחבריה לממש את כשרונותיהם, את תשוקותיהם, את יכולותיהם וזאת מבלי להתעלם או להתבייש בייחודו של כל אחד ואחת מהם.

על הבאת הסרט לישראל

"העודף בשבילך" הוקרן בבכורתו הישראלית בפסטיבל הסרטים הבינ"ל בערבה, בחודש נובמבר 2017. החום, העניין וההנאה בהם התקבל הסרט בקרב צופי הפסטיבל, כמו גם ההתמקדות שלו בנושא חברתי חשוב במובהק, הביאו את הפקת הפסטיבל להחליט להביא אותו לקהל הרחב בישראל בכלל ולקהל תלמידים וצעירים בפרט. "אני רואה חשיבות עצומה בסרט, מעבר להיותו תוצר אמנותי מעולה וסרט מרגש, אופטימי ומציאותי בו זמנית", אומר אייל שיראי, מפיק הפסטיבל. "תהליך היצירה הייחודי שלו והעובדה ששחקניו היו שותפים לגיבוש התסריט, הופך אותו למוקד שיח חשוב מעין כמותו על נקודות המפגש בין אמנות ואחריות חברתית, וכן מעלה על סדר היום שאלות של אופן ייצוג דמויות בקולנוע והשפעתו של ייצוג זה על האופן בו החברה תופסת אנשים על הרצף האוטיסטי. אני תקווה כי כמה שיותר צופים בארץ יבחרו להגיע לבתי הקולנוע ולדיונים שנציע בעקבות ההקרנות ויהנו לא רק מהעלילה המשובחת, אלא גם מנקודת המבט ההומניסטית והמכילה בה הסרט מציע להתבונן על אנשים צעירים שיכולים ללמד אותנו לא מעט עליהם ועל עצמנו".

מומלץ לצפות עם התלמידים מראש בכתבתו של ציון נאנוס ששודרה בערוץ 2 על הסרט והביקור של כוכביו בארץ בחודש אפריל 2018: 

https://reshet.tv/item/news/channel2/main-edition/clips/newsitem-709545/

כן מומלץ לקרוא ביקורות על הסרט, ביניהן זו של אורי קליין בעתון "הארץ": 

https://www.haaretz.co.il/gallery/cinema/movie-reviews/.premium-REVIEW-1.6074637

מפרט טכני ניתן לקבל את הסרט להקרנה בפורמט MP4 (הקרנה ממחשב) או DCP (הקרנה באמצעות ציוד קולנוע מקצועי)
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

העודף בשבילך המלצה קטיה שרביט שץ

לינק לצפיה

העודף בשבילך המלצה רונית טנא 8

לינק לצפיה

המלצה דפי תגל העודף בשבילך

לינק לצפיה
גולדן סינמה
0546747857

dcp.aravaff@gmail.com

הערבה התיכונה, צוקים 91

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.