הרב ניסים עוזר לאנשים - היצע נוסף

תחום: תיאטרון
תת-תחום: תיאטרון
משך זמן המופע: 50
סגנון: דרמה
שם הרכב: בובות ושחקן/ית
סיווג: הצגה קטנה
שם המפיק: קסם של סיפור/גלית גוטהולד-שמר
קהל יעד: גן - ב
כמות קהל מקסימלית: 100
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 02/12/2019

ההצגה: "הרב ניסים עוזר לאנשים", עוסקת בתולדות חייו ופועלו של הרב יצחק ניסים זצ"ל. היא פותחת בסיפור עלייתו של הרב מבגדד לישראל, על גבי חמורים, משם עוברת לסיפור בחירתו לרב ראשי על ידי הרב הקשיש, הרב עוזיאל זצ"ל , שהתקשה מאד לבחור את זה אשר יירש את מקומו.

בסופו של עניין הוא הגיע להחלטה דרך רמז פלאי שהופיע בחלומו. הרב ניסים שהיה רב צנוע ועד אז לא כיהן בתפקידים ציבוריים, התפלא על הבחירה, אך כמובן הסכים בסופו של עניין וקיבל על עצמו את המינוי. מכאן הוא יוצא עם הילדים למסע בארץ ישראל שמטרתו להגיש עזרה לנזקקים: הן עזרה הלכתית והן עזרה אישית. במסעו הוא פוגש בשני ילדים שמתווכחים על הלחן הראוי לפיוטי התפילה: האם ראוי לשורר דרך מנגינה שמחה או שמא עודף שמחה זוהי קלות ראש שמביעה זילזול בתפילה וראוי להתפלל במנגינה מרגשת ועצובה. הרב מסביר לילדים שהתפילה מגיעה מהלב וכשם שהאנשים שונים זה מזה, כך גם הלבבות. יש אדם שמעוניין להודות לה' על עזרתו ולכן יבחר להתפלל בלחן שמח ויש אדם שירצה לשתף את ה' במכאוביו ולכן יעדיף את הלחן הנוגה. כל עוד התפילה מגיעה מהלב, כל לחן יתקבל ברצון. הילדים את העניין מבינים, מתפייסים והולכים אל הגננת, כדי להשמיע לה את שני הלחנים. הרב והילדים ממשיכים במסעם ונתקלים בילדה בוכיה. כששואלים לפשר העניין , היא מספרת את הסיפור על סבה וספר התורה: הסב התגורר בעבר בחברון. יום בהיר אחד, איימו פורעים על העיר. הסב וחבריו אספו בחופזה את ספרי התורה ונמלטו איתם לירושלים אך ספר אחד נותר מאחור. הסב וחבריו בטוחים היו שיותר לא ייזכו לקרוא בו, אך ראו זה פלא , הספר נמצא ומסתבר שמחזיקה בו סוחרת ממולחת, הדורשת 200 זהובים עבורו. לסב אין כמובן את הסכום הנדרש ולכן נעצב אל ליבו. נכדתו מגיעה לבקש את עזרתו של הרב. הרב מספר לילדה על תיבת מטבעות שחסך כדי לעזור לאנשים במקרים מיוחדים, כמו זה שלה. הוא נותן לילדה את תיבת המטבעות והיא הולכת ופודה בעזרתה את ספר התורה. בסיום ההצגה הרב והילדה עורכים לסב הפתעה כשבשירה אדירה הם מובילים לבית הכנסת את ספר התורה.כתיבה בימוי ומשחק- גלית שמר 

עיצוב תפאורה - אדריאנה מורנו 

עיצוב תלבושות - מרים שקד

מוסיקה - שרה פוקס 

בובונאית - תמר ברוזה 

רעיונות לדיון 

1. עלייה- כדי לחבר את הילדים לנושא, ניתן לבקש מהם לספר את סיפורי העלייה של בני משפחתם ארצה, אם יש עולים חדשים בגן, זהו המקום לתת להם ולסיפורם במה.

             כמו כן כדאי לשאול את הילדים מהם הקשיים הכרוכים בתהליך זה ? ( עזיבת מקום מוכר, הדרך עצמה, התמודדות במקום חדש )

             ניתן לקשר את הנושא גם לנילמד בפרשת השבוע או לחגים , אם יש השקה ביניהם ( למשל פרשת "לך לך" - עזיבת אברם את מולדתו או מגילת רות שעוסקת בעזיבה וקשיי קליטה של רות המואביה)

2. עזרה לזולת- מכיוון שהרב עסק הרבה בעזרה לנזקקים ניתן לבקש מהילדים לתת דוגמאות בהן הם עזרו לנזקקים וכך לחברם לנושא.

3. לחן לפיוטי התפילה- בכל גן ממ"ד, פותחים את הבוקר בתפילה. ניתן לשאול את הילדים מהו הלחן המועדף עליהם ומדוע ?

יישום יצירתי

1. בוקר עדות- מכיוון שעוסקים ברב שעלה מעיראק ניתן לפתוח את הנושא ולהעלות על נס את הייחודיות של כל עדה : בסיפורי עליה, מוסיקה ייחודית, מאכלים מסורתיים ותלבושת מסורתית

2. יצירת שרשרת של עזרה- ניתן ליצור שרשרת משותפת של ילדי הגן ועל כל חוליה עגולה מנייר יצייר אחד הילדים את סיפור העזרה שלו 

3. פסטיבל פיוטים- כל קבוצת ילדים תבחר פיוט מהתפילה ואת הלחן המתאים לו לדעתם ותכין אותו למופע ( תלבושת מתאימה וכוריאוגרפיה תואמת )

4. אותו הפיוט בלחן שונה- ניתן להשמיע לילדים את אותו הפיוט בלחנים שונים ולדון איתם , מה לדעתם הלחן המתאים ומדוע.

 

מפרט טכני חלל בגודל של כתת לימוד סטנדרטית ; שקע חשמלי ; 8 כסאות קטנים ;
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

המלצה מהגננת יעל על ההצגה- הרב ניסים עוזר לאנשים

לינק לצפיה

המלצה מהגננת גילה בצלאלי על ההצגה - הרב ניסים עוזר לאנשים

לינק לצפיה

המלצה מהגננת שפרה שטרית על ההצגה - הרב ניסים עוזר לאנשים

לינק לצפיה
קסם של סיפור/גלית גוטהולד-שמר
0528813053

G_SHEMER@017.NET.IL

בני ראם, הברוש 108

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.