רמי כץ / אסף לפיד וסרטם "סיבת המוות"

תחום: קולנוע
תת-תחום: מפגש עם יוצר וסרטו
משך זמן המופע: 40
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מפגש עם יוצר וסרטו
שם המפיק: כץ פילמס בע"מ
שנת הסרט: 2018
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 05/06/2019

בליל 5 במרץ 2002 נפתחה אש חיה מגשר "מעריב" אל עבר שתי מסעדות תל-אביביות: סי-פוד מרקט ומפגש הסטייק. אל תוך הכאוס הגיע במהירות השוטר סלים ברכאת, וניטרל את המחבל. אלא שהמחבל, בכוחותיו האחרונים, הרג אותו. בכל שנה משתתף אחיו של סלים, ג'מאל, באזכרה שעורכים חברי היחידה לזכר עמיתם. עשר שנים לאחר התקרית מקבל ג'מאל מידע שלפיו אחיו לא נהרג על ידי המחבל. לאחר שאינו מוצא תשובות אצל חברי היחידה, הוא מחליט לצאת למסע בלשי פרטי כדי לגלות מי באמת הרג את אחיו. האם המשטרה הסתירה ממנו מידע על נסיבות מותו של סלים? זהו תהליך התפכחות של אח שכול אל מול מערכת הביטחון, אזרח דרוזי אל מול מדינת ישראל, ויותר מכל – של אדם אל מול עצמו.

ישראל 2018 | 79 דקות | עברית, ערבית | תרגום לעברית, אנגלית

 
על היוצר

רמי א. כץ נולד בירושלים בשנת 1976. הוא סיים את לימודיו בחוג לקולנוע טלוויזיה באונ' תל אביב במגמת הפקה בשנת 2003. סרט הגמר שלו, "אלסקה" שצולם בפילם 16 מ"מ נבחר להשתתף בפסטיבל פרנד קלרמונט ושודר בערוץ 1. סרטו הדוקומנטרי "תלויים באויר" (הרשות השנייה, 2011) זכה בפרס "ישראל האחרת" בפסטיבל הקולנוע הבינ"ל חיפה וב"גרנד פרי" בפסטיבל "פרוי-קדר". כמו כן היה מועמד לפרס סרט הביכורים הטוב ביותר בתחרות של פורום היוצרים הדוקומנטריים. "סיבת המוות" הוא סרטו הדוקומנטרי השני.

על היצירה

​דקות אחדות לאחר שהודיע בקשר שחיסל את המחבל בפיגוע בצומת "מעריב" נמצאה גופתו של השוטר הדרוזי סלים ברכאת מוטלת על הכביש. עשר שנים לאחר מכן יוצא ג'מאל, אחיו, למסע שנועד לגלות מי הרג את אחיו – והאם המשטרה ניסתה להסתיר ממנו את האמת.

פסטיבל ירושלים 2018 - הבחירה הרשמית

פסטיבל אידפא 2018- הבחירה  הרשמית

"Award of Merit" – Impact Docs Award 2019

מועמד לפרס המוסיקה הטובה ביותר-התחרות התיעודית של פורום היוצרים

 

*חקר האמת-תהליך יצירת סרט תיעודי בלשי.

*כיצד נבנה סיפור חדשותי? תפקיד התקשורת בדמוקרטיה.

*זכותו של הפרט לאמת מול חובת הממסד להגן על האינטרס הציבורי. היכן עובר הגבול?

"סיבת המוות" עוסק בשאלות מוסריות על האמת ועל שקרים: האם זה נכון לספר למשפחה אמת כואבת או יותר טוב לספר שקר מנחם? האם נכון לפעמים לרמות אומה על מזבח מיתוס? או שמא האמת היא מעל לכל? בעידן של "חדשות מזויפות", האם עדיין יש לנו זכויות על הסיפור שאנו חיים על פיו? או שמא הסיפור שלנו מוכתב על ידי אחרים? "סיבת המוות" הוא סרט על אדם שמוכן לעשות ויתורים כואבים כדי להגיע אל האמת. על ג'מאל לעזוב את "אזור הנוחות" המכאיב והמתגמל של חבר במשפחת השכול, טאבו בישראל, וללכת נגד מערכת שמקדמת מיתוס של גיבור, במקרה זה, את אחיו. זה מאבק נגד "ענק", מערכת שמעצימה את הנרטיב שלה על חשבון הפרט ועל זכותו לדעת את האמת. הוקסמתי על ידי ג'מאל שיצא לחפש אמת שכבר ידע, אבל לא היה מסוגל להאמין לה. הדחף הבלתי נשלט של ג 'מאל, חוקר בביטוח לאומי ופטריוט ישראלי, לחקר האמת לוקח אותו למסע החקירה בן שבע שנים.  "סיבת המוות" היא קריאה לאחריותנו להתחייב לאמת. הרצון הבלתי מתפשר של ג'מאל למצוא את האמת, מראה לנו אורח חיים חשוב ובריא יותר. לסיפורים יש כוח. הם גם מספרים לנו על עברנו וגם מכתיבים את הדרך המוסרית שלנו לעתיד. שמור על הסיפורים שלך, שמור אותם קרוב אליך. אל תיתן לאף אחד לספר לך סיפור במקום אותך. חפשו את האמת כל הזמן.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

ביקורות

לינק לצפיה
כץ פילמס בע"מ
054-5983095

ramykz@gmail.com

נס ציונה, דישון 3 דירה 19

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.