החוג לתולדות המוזיקה / מופע להקה - היצע נוסף

תחום: מוזיקה
תת-תחום:
משך זמן המופע: 75
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: מעורב
שם המפיק: ישיב כהן
קהל יעד: א - ט
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 03/01/2024

מפגשים מבית החוג לתולדות המוזיקה, הפונים לילדים ומביאים את סיפוריהם של גדולי המוזיקאים של הפופ הישראלי והעולמי, כמו גם את סיפוריהם של גדולי משוררי הילדים הישראליםבצורה חכמה, מצחיקה ומותאמת לילדים. המפגשים מלווים בקטעי וידאו קלאסיים, תקליטי הויניל המקוריים ובהופעה חיה. "איזה כיף שאתם קיימים!! חבל שאין חוג כזה פעם בשבוע בבתי ספר." מאירה ברנע גולדברג.

נושאי המפגשים: להקת כוורת | הביטלס (כיתה ב' ומעלה)  | אריק איינשטיין | דיוויד בואי (ד' ומעלה) | נעמי שמר | עפרה חזה (ד' ומעלה) | אלביס פרסלי (ד' ומעלה) | אלטון ג'ון (ד' ומעלה) | יהונתן גפן | קולנוע מוזיקלי | מרים ילן שטקליס | חיים נחמן ביאליק | לאה גולדברג | לאה נאור

כמה מילים על כל מפגש בהמשך.

ישיב כהן הוא מוזיקאי, מרצה, המנהל האמנותי של פסטיבל "סאונדטראק תל אביב" בסינמטק ת"א, ומייסד "החוג לתולדות המוזיקה" – מיזם עצמאי של הרצאות על מוזיקה שנוסד בת"א ב-2003. אנחנו בחוג מאמינים שחשיפת ילדים לתכנים תרבותיים מרכזיים בדרך שלא משטיחה אותם, תעזור לפתח את עולמם הפנימי. המפגשים הועלו כבר במוסדות דוגמת תיאטראות חולון וגבעתיים, בית יד לבנים רמה"ש ות"א, סינמטק ירושלים, מרכז הצעירים בנהריה, האוזןבר ועוד, והתקבלו בהתלהבות גדולה.

בין יתר הערכים החינוכיים שהמפגשים הללו מקדמים, נושא מרכזי הוא רב תרבותיות וחיים משותפים – ערכים העומדים בבסיס הרוקנרול והמוזיקה הפופולרית בכללותה. המוזיקאים שאנו מציגים מדגימים, כל אחד בדרכו או בדרכה, ערכים של פלורליזם, סובלנות, רב תרבותיות וקבלת האחר.

הנה סרטון קצר של מפגשי החוג: https://tinyurl.com/yc7wdc3p

הנה ביקורת על מפגש הביטלס: https://www.etze.co.il/?p=28434

ראיון קצר: https://tinyurl.com/36jmdb28

וטור של ישיב במאקו: https://tinyurl.com/ycke3au3
להקת כוורת - מי היו שבעת המופלאים? מאיפה הם הגיעו ולאן הם הלכו? על מה השירים שלהם בכלל? מה פתאום להקה? מה כוחה? ומה כוחו של הקרפדוּ?

 

הביטלס (כיתה ב' ומעלה) - סיפורה של הלהקה המפורסמת בעולם, מתחילת דרכה כארבעה חברים צעירים בליברפול האפורה, דרך ההופעות, האלבומים, הביטלמניה וסרטי הקולנוע, ועד לצלילה אל פפרלנד הצבעונית בצוללת הצהובה.

מה זה ביטלמניה? מי זה הניבתן? והאם זה באמת נכון שכל מה שצריך זה אהבה?

 

אריק איינשטיין וחברים – סיפורו של גדול הזמרים הישראלים והחברים שהוא פגש בדרך. האם אדון שוקו מכופף בננות בשבת בבוקר? ומדוע הילד צחק בחלום – הוא אוהב לישון? או שהוא גילה מה חולמות האיילות בלילות?

 

מתי כספי - מה אלוהים אמר בפעם הראשונה? למי? באיזה קול? מי זה נח? הוא הפליג לברזיל? עם אליעזר בן יהודה? עם כלבלב?? הו בידי בם בם! הרצאה חכמה ומצחיקה, מותאמת לילדים, על גאון מוזיקלי בכל רמ"ח איבריו ועל שתי ילדויותיו.

 

נעמי שמר - למה הדרך ארוכה ורבה? מה קורה בחורשת האקליפטוס? מהי העיר הלבנה? ואיזו של זהב? והסוכה של שלומית – היא אצלנו בחצר? נעמי שמר העמידה דורות שלמים של ילדים (ומבוגרים) שגדלו על שיריה, שבדרכם הורישו לנו את ארץ ישראל של פעם, של ריח המלוח והשקיעה בשדה.

 

דיוויד בואי (כיתה ג' ומעלה) - מי זה דייבי ג'ונס? ומי זה מייג'ור טום? וזיגי סטארדאסט? ואלאדין סיין? למה איש אחד, יחיד ומיוחד צריך כל כך הרבה זהויות? האם הוא אדם או חיזר? ולמה בכלל מתחפשים? סיפורו המופלא של דיוויד בואי - מהחלל ועד בכלל.

 

עפרה חזה (כיתה ד' ומעלה) - סיפורה של פרח השכונה, דרך השירים, האלבומים, המחזות ותכניות הטלוויזיה, האירוויזיון הנכסף, וההצלחה הבינלאומית האדירה, של מי שהצליחה, לראשונה ובטבעיות, לשלב את המזרח במערב. מי זו הפרחה ומי זה גבריאל? מה זה גאלבי, ואיפה מוצאים סימנים של אוהבים?

 

אלביס פרסלי (כיתה ד' ומעלה) - לפני כולם היה אלביס – אבי הרוקנרול ומי שהוליד את המהפכה המוזיקלית הגדולה ביותר של המאה ה-20. אלביס שר יותר טוב מכולם, זז יותר טוב מכולם והוא גם היה כוכב קולנוע. מאלביס בהוואי ועד רוק בבית הסוהר, נחשוף את הילדים למלך הבלתי מעורער של המוזיקה הפופולרית במפגש לילדים שהוא כולו רוקנרול.

 

אלטון ג'ון (כיתה ד' ומעלה) - רוקנרול, פסנתר ומשקפי נצנצים - מי אמר שכוכב רוק חייב להחזיק גיטרה? אלטון ג'ון, אחד מכוכבי הרוק הגדולים ביותר אי פעם, הוכיח שאפשר אחרת. מיהו המוזיקאי האנגלי שהלחין עשרות להיטי ענק, מלהטט בפסנתר כמו קוסם, מחליף תלבושות משוגעות כמו שאתם מחליפים גרביים ומחזיק באוסף משקפיים משוגע לא פחות.

 

קולנוע מוזיקלי - אין כמעט סרט שאין בו מוזיקה, אבל יש סרטים שהמוזיקה זורמת בעורקיהם. יש סרטים על מוזיקאים, יש מחזות זמר, יש סרטי ריקודים וגם סתם סרטים שנעים לפי הקצב. אפילו סרטי אנימציה מוזיקליים יש. במפגש נכיר לילדים כמה מהסרטים המוזיקליים הגדולים ביותר ונתבונן בקסם החד פעמי שנוצר כשמשלבים קולנוע ומוזיקה.

 

מרים ילן שטקליס – המשוררת שהעזה לכתוב לילדים על בדידות וכאבים, על קשיים אהבות נכזבות, שידעה שהמעלה האנושית הגדולה מכולן היא ההתמודדות. אותן תחושות צלליות קרצו מאד למוזיקאים שהלחינו לא מעט משיריה. למה לגרש החושך? והרי הוא ילד טוב!

 

חיים נחמן ביאליק – המשורר הלאומי התחבט עם העברית, התחבט עם הארץ, התחבט עם אלוהים ואף עשה את כל זה עם ילדים! אבל לא רק להתלבט הוא אהב, גם לחגוג, והבין את כוחם של הכינור, התוף והחצוצרה!

 

לאה גולדברג – משוררת (וסופרת) הילדים הגדולה ביותר שהיתה לנו היא מעיין בלתי נדלה של דמויות ונופים, של החלום והערות (ומה שביניהם). מדוע הילד צחק בחלום? ללאה הפתרונים.

 

יהונתן גפן - איך שיר נולד? ואיך מלחינים אותו? מי היא הילדה הכי יפה בגן? ואיך היא עצובה אם הגן סגור? ואיזה שירים ענת אוהבת במיוחד? ישיב כהן שם על עצמו צוואר ארוך של ג'ירף ולוקח את הילדים למסע קצר בין שיריו של יהונתן גפן, ומראה להם שספירת כבשים היא בעצם מרתקת.

אין חובה להכין את התלמידים. אם מתאפשר להכיר להם מבעוד מועד את השירים שישמעו במופע, מה טוב.

מפרט טכני אנחנו מביאים איתנו את ההגברה. מה שנדרש מהמקום הוא ;מקרן (גם אותו אפשר להביא בתוספת תשלום קטנה אבל בדכ יש) ;וחלל שאפשר לעמעם בו אורות... ;
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.

רויטל שחר

לינק לצפיה

שירן כהן

לינק לצפיה

רוית בצלאל

לינק לצפיה
ישיב כהן
0523695355

yashiv@yahoo.com

תל אביב, שד' חן 48 דירה 6

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.