מְחַכּוֹת - קברט ישראלי נוסטלגי

תחום: מוזיקה
תת-תחום: מופע מוזיקה
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג: הרכב כלי-קולי
שם המפיק: מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה ע"ר
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/11/2024

מופע תיאטרוני מוזיקלי המאחה ומפגיש שירי משוררים ומשוררות, העוסקים בציפיה, געגוע, כמיהה, שבר, נחמה ותקווה. שירים שטובים אלינו בימים שבהם כולנו מחכים. חלק מהשירים בלחנים ידועים, חלקם בלחנים מקוריים. השירים מבוצעים על ידי שלוש אמניות - זמרת אופרה, זמרת יוצרת, ושחקנית, אשר יוצרות פסיפס מוזיקלי מעניין בקולות ובגוונים שונים.  

מופע שעושה מסז׳ בלב ונותן רגע לנשום, לדמוע, לזעוק, להתפלל, להאמין ולקוות.

עד שכולם יחזרו. בינתיים, מְחַכּוֹת.

 

יש ליצור קשר עם דניאל 0503233535




גל שמי - פסנתר

דניאל בוג'יו - סופרן

שלומית לאה קובלסקי - סופרן

חמוטל בוג'יו - מצו סופרן

 

יש ליצור קשר עם דניאל 0503233535

 

 

מערך שיעור: שירה ישראלית - מפגש עם קברט ישראלי מקורי בראי השירה הישראלית 

מתאים למורות לספרות כחלק מלימודים לקראת הבגרות, שירה ומשוררים ישראלים.

כיתה: י'-י"ב
משך השיעור: 90 דקות
מטרות:

  1. ליצור חיבור אישי של התלמידים לשירים שנבחרו למופע, תוך הבנת ההקשר התרבותי והחברתי שלהם.
  2. לעודד שיח על האופן שבו השירה הישראלית מבטאת את הקול האישי והלאומי גם יחד.

שלבי השיעור:

1. פתיחה – דמות המשורר הישראלי (15 דקות)

  • דיון פתיחה: מה אתם חושבים על שם המופע ״מחכות"? אילו מילים או תחושות עולות לכם בראש?
  • רקע כללי: הסבירו לתלמידים שהשירה הישראלית צמחה מתוך מציאות ייחודית של מאבקים לאומיים, חיי יום-יום פשוטים, כאב, תקווה ואהבה למולדת.
  • שאלות לחשיבה: איך לדעתכם, הרקע התרבותי או הלאומי של משורר יכול להשפיע על כתיבתו? מה משורר ישראלי אולי יביע בשיריו שאין בשירה ממדינות אחרות?

2. הכרות עם דמויות מרכזיות: דיון על משוררות ומשוררים במופע (20 דקות)

  • דיון על דמות המשוררת רחל:

    • הקראת השיר ״עקרה״ וסיפור קצר על חייה האישיים

      מה מיוחד לדעתכם בשירה של רחל, כמו עקרה ו-מנגד, שבהם יש געגועים ותחושת זרות, אף שהיא חלק מעם ישראל?
    • איך חייה האישיים, כמי שהתמודדה עם מחלה וחווית בדידות, משפיעים על השירים?
  • תרצה אתר – כאב נשי ודמויות מקומיות:

    • איך גשם הקשב לנשים משקף את המציאות של נשים בתקופות מסוימות? מה זה אומר שהשיר מבקש "גשם" דווקא לנשים?
    • אילו נושאים מהחיים האישיים של אתר עשויים להשתקף בשירים שלה?
  • דליה רביקוביץ' ודמויות שבריריות:

    • בשיר בובה ממוכנת, רביקוביץ', קריאת השיר, מהי התחושה הועברת בשיר?
      תחושה של ניכור ותחושת ניתוק. באיזה גוף נכתב השיר? מדוע לדעתכם משוררת עשויה לבחור במטאפורה של "בובה ממוכנת" כדי לתאר את עצמה?

3. 

  • שאלה לדיון: מדוע לדעתכם השירה הישראלית עוסקת הרבה בשאלות של בית ושייכות, כמו בשיריו של יהודה עמיחי או אהוד מנור?
  • העמקה: השיר שיר ליל שבת מאת עמיחי הוא דוגמה לחיבור בין רגעים של יום-יום והמשמעות שהם מקבלים בתרבות הישראלית. איך לדעתכם טקסים ומסורות משפיעים על הכתיבה?
  • שאלת סקרנות: כשנשמעים שירים כמו שיר של יום חולין של רחל שפירא, אפשר לחוות איך היום-יום הופך לאמנות. מדוע לדעתכם חיי היום-יום הם נושא פופולרי בשירה הישראלית?

4. מלחמה וזיכרון – חוויות אישיות שמדברות לאומה שלמה 

  • שאלה לדיון: איך לדעתכם מושפעים שירים שנכתבו אחרי מלחמה, כמו שיר של אחרי מלחמה של אריק איינשטיין, מהאירועים ההיסטוריים שבהם נכתבו?
  • הבנת ההשפעה האישית: שוחחו על כך שחיים גורי כתב שירים שמחזקים את זכר הנופלים והקרבות. איך חוויות אישיות של מלחמה עשויות לשנות את התפיסה של מהו בית?
  • דיון סיכום: האם אתם מרגישים שהנושאים הללו עדיין רלוונטיים? איך הם משתקפים בעולמכם היום?

5. סיכום – חיבור אישי לתכנים לקראת המופע (10 דקות)

  • הזמנה לשיתוף טקסטים אישים - שמכירים או שהם כתבו בעקבות המלחמה. 
  • הזמנה למופע: סיימו בהסבר קצר על המופע מחכות, שיביא את השירים הללו לתוך חוויה מוזיקלית חיה. שוחחו על האפשרות לראות את השירה הישראלית מתעוררת לחיים דרך המוזיקה.
סוג במה מקצועית
רוחב 8
עומק 3
גובה 4
מספר אומנים 5
מספר אנשי צוות 1
זמן הקמה שעתיים
מאיזה שעה 3 שעות לפני תחילת המופע
עד איזה שעה שעה לפני תחילת המופע
שפת המופע עברית
ציוד הקרנה לא צריך
סאונד כן
פסנתר כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה ע"ר
0547207290

victoria@fbmc.co.il

יפו-תל אביב, ביאליק 26

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.