האף של ואן גוך

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון:
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: עמותת שיא(גושן)
קהל יעד: גן - ג
כמות קהל מקסימלית: 400
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 14/10/2018

מה קורה כשהנריק, שומר במוזיאון ואן גוך, קפדן וחמור סבר פוגש לפתע בז'ראר, עכבר חובב אומנות? האם יצליחו לשמור על חברות האמת שנרקמה ביניהם גם כשיתגלה שיש חור בציורו של ואן גוך? חור בדיוק באמצע הדיוקן, ממש באף של וינסנט ואן גוך וסביבו סימני כרסום של שיניים קטנות כמו של... עכבר?

הנריק, שומר במוזיאון ואן גוך, שמעריץ אמנות בדיוק כמו שהוא מעריץ כללים וחוקים, פוגש יום אחד את ז'ראר, עכבר צרפתי משכיל שכל ציור שהוא רואה גורם לו לחוות קשת של רגשות. לכאורה אין בין השניים שום דבר משותף: האחד בן אנוש והשני עכבר, האחד קפדן ומקובע, השני חופשי ורגשן, אז זאת הצגה על ציורים, אבל לא רק...
ובכל זאת, השניים מצליחים לגשר על כל ההבדלים ולהפוך לחברים טובים וקרובים. אז זאת הצגה על חברות, אבל לא רק...
החברות האמיצה נקלעת למשבר חמור, כשהנריק מגלה באמצע הדיוקן של ואן גוך, בדיוק במקום של האף שלו - חור ומסביבו סימני כירסום של שיניים קטנות כמו של עכבר, וליתר דיוק כמו של ז'ראר העכבר... אז זה סיפור  על אמון ובגידה בין חברים, אבל לא רק...
יכול להיות שהשניים היו נשארים לעולם בברוגז, אלמלא לאורה בתו הקטנה של הנריק שמחליטה לצאת לחקירה כדי לגלות האם באמת האשם הוא ז'ראר?!

אז זה סיפור בלשי, אבל לא רק....

בחווית תאטרון רב חושית המשלבת שחקנים, אקרובטים ומייצגי וידאו – הציורים המפורסמים של וינסנט ואן גוך מתעוררים לחיים ומהווים תפאורה חיה לסיפור על חברות ואומנות, על שונות ונאמנות ועל איש אחד ועכבר אחד שהאהבה שלהם לאומנות ואחד לשני יכולים לצייר לכולנו מסר של פיוס, הקשבה וידידות אמת.

האף של ואן גוך - הצגת ילדים בהשראת רב המכר של ישי (אישי) רון: "האף של וינסנט"
מחזה: אורן יעקובי

בימאית: דנה דבורין

מוזיקה : טל בלכרוביץ

כוריאוגרפיה: אור משיח

תפאורה: טליה אוטולנגי

תלבושות: שירה וייז

תאורה: אורי מורג
שחקנים: חיים זנאתי/ליאור חסון, יוסי טולדו, לירן קנטרוביץ, ינון סמואלוב,
מאי רופ/שירן הוברמן, ראובן קובריגו

דבר המחזאי – אורן יעקובי

הספר האהוב "האף של וינסנט" שכתב בכישרון ישי (אישי) רון הוא סיפור מופלא על חברות בין שומר במוזיאון לעכבר חובב אומנות שעומדת במבחן כשמתגלה חור בדיוקן של ואן גוך. לאורה, בתו של שומר המוזיאון, מתערבת ועוזרת לפתור את התעלומה ולפייס בין אביה לעכבר.

בבואי לעבד את הסיפור לבמה, נזכרתי בביקור שערכתי עם ילדיי שלי במוזיאון. לצערי גיליתי שמהר מאוד הם משתעממים מצפייה בציורים וכמובן שלא היה להם עניין בטכניקות ציור, בביוגרפיה של האומן או בהקשרים התרבותיים וההיסטוריים של יצירות האומנות. לפני שהתייאשתי והכרזתי על ילדיי (הנהדרים והאהובים כל כך) שהם "לא אומנותיים בעליל" שאלתי אותם כשניצבנו מול אחת התמונות – "מה לדעתם קרה בציור רגע לפני שהצייר הקפיא בזמן את ההתרחשות?". אז נדלקו להם העיניים ובעזרת הדימיון הילדי המפותח שלהם הם רקמו מעשייה שלמה. הם ממש "נכנסו" לתוך הציור, האנישו את הדמויות וחיו את הסיטואציה. ולא רק הדמיון התחיל לעבוד, גם העולם הרגשי שלהם נפתח והם החלו לדבר על התחושות והרגשות שהציורים מעוררים בהם.

במחזה "האף של ואן גוך" בחרתי להוסיף רובד נוסף לסיפור הבלשי המותח והוא האופן שבו ילדים יכולים לחוות אומנות. לא רק דרך משיכות מכחול או תולדות הצייר והאומנות, אלא דרך העיניים שלהם. הדימיון שלהם. היכולת המופלאה (שאולי אבדה לנו המבוגרים) להאניש ולהחיות ציור דו מימדי ולהיכנס לתוכו. לנהל דיאלוג רגשי עם עצמם ועם היצירות התלויות במוזיאון.

אני מקווה שהצלחתי ולא רק למען הילדים שלנו, אלא גם למען הילד הפנימי שבי (ובכולנו) שעדיין יכול להתרגש מציור או להמציא לו סיפור שלם שנישא על כנפי הדימיון.

שלכם

אורן יעקובי

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
עמותת שיא(גושן)
050-2546962א

tgos100@gmail.com

הרצליה, רח' גיל 83, הרצליה

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.