אורית קוריצקי וספרה "24 קסמים ועוגה"

תחום: ספרות
תת-תחום: מפגש עם סופר או משורר
משך זמן המופע: 50
סגנון: פרוזה
שם הרכב:
סיווג: מפגש ספרות
שם המפיק: אב"י - אמנויות במה ישראלית
קהל יעד: ג - ו
כמות קהל מקסימלית: 80
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 09/02/2020

"24 קסמים ועוגה" עוקב אחרי הרפתקאותיהם של אלה, ילדה מרובת כשרונות, ובועז, ילד בעל דמיון פורה, המנסים לחלץ את תושבי העיר שבה הם גרים מאימת שני פושעים. החקירה הבלשית שהם עורכים מערבת 24 קסמים והתכנית הסודית שלהם כוללת אחיזת עיניים, עוגה ענקית ומופע קסמים עוצר נשימה.

יחד עם כך, "24 קסמים ועוגה" הוא לא רק תעלומה בלשית – הספר עוסק בסוגיות חברתיות הנוגעות לכולנו ומפנה את תשומת הלב למקומם של סיפור וקהילה בחיינו.

 

על המפגש:

- מה משותף לסופרים ולקוסמים?

- מגבלות פותחות אופקים: הבחירה לכלול קסם אחד לפחות בכל פרק ומה היא תרמה לספר.

- למה תחקיר הוא חשוב ולמה חשוב לא פחות להניח לעובדות מדי פעם ולתת לדמיון להתפרע.

 

השיחה מלווה בקריאת קטעים מתוך הספר, חשיפת אחורי הקלעים של תהליך העבודה על הספר, ואולי גם קסם אחד או שניים...אורית קוריצקי חלמה תמיד להיות קוסמת, אבל עבדה כתסריטאית, מפיקת רדיו ועורכת תכניות טלויזיה (מקצועות שדורשים פחות זריזות ידיים). היא בוגרת התכנית לתואר השני ב-Comparative Media Studies בMIT. ספרה "24 קסמים ועוגה" יצא לאור בהוצאת כתר בקיץ 2019.

מן הביקורת:

..ממש קשה להאמין שזהו ספרה הראשון, כי הוא כתוב להפליא, במיומנות של סופרת ילדים מנוסה (הסבר לכך אפשר למצוא בתחתית גב הספר). העלילה נבנית צעד אחר צעד בצורה מחושבת ומעניינת, וכפי ששם הספר מבטיח – כל אחד מ-24 הפרקים פותח בקסם מעניין הקשור איכשהו לתוכן הפרק ..בקיצור, ספר מקסים ביותר (תרתי משמע) שממש כיף לקרוא; ומה שאתגר קרת כתב בגב הספר – כל מלה אמת. (עטרה אופק, המתלהבת)

קוריצקי יצרה ספר מותח מאוד, עד הרגע האחרון ממש, שעוסק ללא "כפפות של משי" בתופעת סחיטת דמי החסות, "פרוטקשן", שנפוצה בלא מעט ערים בארץ...ועם זאת, יש בילדות הלא פשוטה של בועז גם דבר מה שמרגיש כמו קסם אמתי: אווירת השכונה, רצונם של החברים והמכרים הסובבים אותו לעזור ולעטוף אותו על אף קשייהם שלהם, ובראשם הדוד אברי שכפי שבועז והקוראים מגלים ויתר לא מעט ויתורים משמעותיים למען אחיינו.. כל אלו מעלים מבין השורות אמירה נוגעת ללב על הקסם הריאלי מאוד שיוצר מגע אנושי, והופכים את הספר לא פעם למכווץ ומרחיב לב כאחד.  (מור פוגלמן-דבורקין, הפנקס)

"24 קסמים ועוגה״ הוא ספר בלשי מקורי ורב-רבדים, אשר מנער את האבק מעל דעות קדומות, מבוגרים פסיביים וקשיי יום, יתמות והגירה."  (מיה מיטב,  ynet)

...הכותבת אורית קוריצקי רקמה סיפור בלשי מרובד, מרתק ומענג שחלקיו שלובים להפליא זה בזה. הסיפור נוגע בסוגיות משפחתיות (יתמות, חד-הורות, עלייה), קהילתיוֹת (אחוות שכנים) וחברתיוֹת (דעות קדומות, שתיקה נוכח עוולות), חושף התמודדויות אישיות ומדגים לקוראים צעירים את כוחם של אומץ ושיתוף פעולה במאבקו של ציבור על זכותו לחוק וצדק. עלילת הסיפור .. מתארת מציאות שפועלים בה קוסמים לצד פושעים; אלה כמו אלה  חיים בתוך רשת של עמימות ושמירת סוד, חידתיות וספקנות, מעשי מרמה ושקרים, אחיזת עיניים והולכת שולל. ההתגברות על הנוכלים נעשית תוך הצגת קסם – אך באה אל סופה הטוב רק בזכות חשיבה ותכנון, ביצוע מדויק, תעוזה ונחישות שאין להם דבר וחצי דבר עם אחיזת עיניים.  (ד'ר נירה לוין, דףדף)

24 קסמים ועוגה אינו רק ספר על קסמים, למרות שהוא שופע קסם. על אף המבנה החכם והמאתגר שלו, הסיפור המרתק הזה הוא גם יותר מתעלומה בלשית. 24 קסמים ועוגה הוא סיפור התבגרות שכמו כל קסם טוב, מצליח לקחת אותנו למקום חד פעמי ומופלא (אתגר קרת, גב הספר)

מצורפים שני עמודים מתוך הספר. אתם מוזמנים לקרוא אותם בכיתה, יחד עם התלמידים, החל מהפסקה השניה בעמ' 37 ("בעז חשב שמוזר..") ועד סוף 38 שהוא גם סוף הפרק.

כדאי להקדים כמה מילים לקריאה ולספר שבועז הוא תלמיד בכתה ה' ושהוא מבלה את מירב זמנו הפנוי בחנות הקסמים  של הדוד שלו , אברי, שהוא גם קוסם.

בסיום הקריאה אפשר לבקש מהילדים להעלות השערות לגבי הסיבה שבגללה תמיר מבקר בחנות בימי שלישי. כדאי לשאול איך היו מרגישים אם היו מבינים שמישהו שהם סומכים עליו מסתיר מהם משהו חשוב, או אפילו משקר. 

 

הצעה לפעילות נוספת:

כל פרק בספר נקרא על שם קסם ובתחילתו יש מעין שער – ערך מתוך מדריך קסמים שמתאר את הקסם. )אפשר לשאול את הילדים אם הם מכירים עוד ספרים שיש בהם "ספר בתוך ספר".) מצורפים שלשה שערים כאלה שבשוליים שלהם יש הערות בכתב יד, שנכתבו על ידי אחת הדמויות. אפשר לבקש מהילדים להעלות השערות לגבי זהות כותב\ת ההערות (גיל, מין, מקצוע וכו') ואיך הוא\היא קשור\ה לבועז, גיבור הספר. (בעלי אזניים קשובות יגלו את התשובה במפגש).

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
אב"י - אמנויות במה ישראלית
054-2468280

avinpo@gmail.com

פרדס חנה, ת.ד. 745

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.