החלום הוא צייר גדול - זום חירום

תחום: מחול
תת-תחום: מופע מחול
משך זמן המופע: 55
סגנון: עכשווי
שם הרכב:
סיווג: להקת מחול
שם המפיק: קבוצת מחול נעה דר - עמותת הכוריאוגרפים
קהל יעד: גן - ג
כמות קהל מקסימלית: 120
הסעה: הסעה לא כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 18/03/2021

"החלום הוא צייר גדול" – מופע מחול, תיאטרון ומוזיקה לכל המשפחה שיוצר מפגש משמח ומרענן בין שיריה האהובים של לאה גולדברג עם תנועה, מוזיקה ותלבושות פיוטיות, מלאות בהומור ודמיון.

את המופע מוביל הילד גד שנשאר לבדו בבית ויוצר בדמיונו עולם עשיר וצבעוני שכולל יצורים משונים שמצייר "אדון חלום", את "דודה לאה" שהתחפשה לצפרדע ואת "הילד הרע"שתמיד נכנס בלי כל אזהרה.

עם "כובע קסמים" הוא יוצא למסע חובק עולם ושולה פנינים והפתעות נוספות מכובעה של גולדברג שמצידן פוצחות בחגיגה בימתית שזכתה לשבחים רבים.

 "الحلم هو رسّام كبير" عبري-عربي   "החלום הוא צייר גדול" בגרסה ערבית-עברית

 

כוריאוגרפיה ובימוי: נעה דר | מוסיקה מקורית ולחנים חדשים לשירים: ישראל ברייט | תמליל ועריכה: חגית רכבי | מופיעים עכשיו : טל אידיסיס, יענקל'ה פילצר, טל נוף, עדי שמשי, נעם אילן | תפאורה ואביזרים: אבי שכווי | תלבושות: סווטלנה ברגר | תאורה: אינה מלכין | צילום סטילס: תמר לם | עיצוב גרפי: דורית טלפז | שותפים ליצירה וקאסט ראשון: אייר וולפה, שירה רינות, עודד גרף, קארין פרייס, תמר בר-ניב | המופע עלה לראשונה בפסטיבל "צלילי ילדות" 2004 בחולון
משך המופע: 55 דקות

על היוצרת -  נעה דר
נעה דר נולדה וגדלה בקבוצת דגניה א.  כילדה למדה אצל הדה אורן ז"ל ואושרה אלקיים.  כנערה, רקדה בלהקתו של ירון מרגולין ובגיל 18 הוזמנה להצטרף ל"אנסמבל בת שבע" בהנהלת נירה פז.
בתמיכת מלגה ממרס קאנינגהאם, נסעה לניו-יורק ושם רקדה בלהקותיהם של צבי גוטהיינר, ג'נט סטונר ועוד.
ב-1987 חזרה לישראל כדי להשתתף בהקמת להקת "תמר", בה רקדה ויצרה את עבודותיה הראשונות.  בשנים 1990-1992, פעלה כיוצרת עצמאית בפריס, בתמיכת מלגות מ'קרן אמריקה – ישראל' ומשרד החוץ הצרפתי.
 ב-1993 הקימה בתל אביב את "קבוצת מחול נעה דר" במסגרתה יצרה יותר מ 30 עבודות יחד עם קבוצת רקדנים ואמנים משדות יצירה שונים השותפים ליצירת שפה ייחודית.
 בגוף העבודות שיצרה נמצאות בין השאר "נוע-נוע", "עור", "טטריס", "ארניקה", "גיד אכילס", "מוזר", "אייזאורוס – פרידה" , כמו גם יצירותיה לילדים "משחקי ילדים", "החלום הוא צייר גדול" ו"עננוצה".
יצירותיה הוזמנו בארץ ע"י "פסטיבל ישראל", "הרמת מסך", "פסטיבל עכו" ועוד, והוצגו ברחבי העולם ביפן, קוריאה, אוסטריה, איטליה , פורטוגל, גרמניה, צרפת, הונגריה, אסטוניה, פולניה, ליטא, סין, צ'ילה, קוסטה ריקה, הולנד וארה"ב.
נעה דר זכתה בפרסים רבים ביניהם פרס משרד התרבות לכוריאוגרפים צעירים, פרס המחול של שר התרבות עבור ביצוע מצטיין,  בציון לשבח לחדשנות מפסטיבל עכו עבור "טטריס", בפרס 'רוזנבלום' מטעם עריית ת"א כאמנית מחול מצטיינת,
ב"פרס היצירה במחול" מטעם משרד התרבות עבור מכלול יצירתה וב'פרס לנדאו', מטעם מועצת הפיס עבור תרומתה לתרבות הישראלית.
מלבד ללהקתה - נעה יצרה גם עבור "הזירה הבין תחומית", "אנסמבל בת-שבע", "להקת מוזע", "תאטרון באר-שבע",  "התזמורת הקאמרית הקיבוצית", להקת Transitions" " מלונדון ועוד.
בשנת 2006 , נעה הקימה את "סטודיו קבוצת מחול נעה דר"במתחם 'בית הסופר' בת"א,  שמשמש בית ליצירתה וכחלל מופעים, חזרות ולימוד ומהווה מרכז לקהילה מגוונת של אנשי מחול מקצועיים, תלמידים וחובבים.
פעילות הלהקה נתמכת ע"י משרד התרבות, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, קשתו"ם,  עריית תל-אביב - יפו  וקרן רבינוביץ' לאמנויות. הלהקה פועלת במסגרת "עמותת הכוריאוגרפים", שנעה הייתה ממקימיה.
עוד על נעה דר וקבוצת המחול: www.noadar.com

 

סיפור המסגרת למופע "החלום הוא צייר גדול":

דמותו של גד, גיבור המופע, לקוחה מהשיר "אני לבדי בבית" המתאר את רגשותיו של ילד שנשאר לבדו אחרי שרב עם אימו וסרב ללבוש מעיל. סיטואציhת השיר היא בעצם סיפור המסגרת של המחול המתרחש מרגע עזיבת האם ועד חזרתה הביתה. גם שאר השירים השזורים במופע מתארים את עולמו הפנימי של הילד גד, הניזון מרגשותיו, מחשבותיו ומבדידותו. 

בחוץ יורד גשם, וגד המתוסכל בורא לו בדימיונו חברים למשחק: המעיל הופך ליצור עצמאי , מוסיקה הבוקעת מדירת השכנים מכניסה לחדרו זוג רקדנים והשכן מלמעלה הופך בדמיונו לאדון חלום המצייר חלומות ובורא יצורים משונים.. אחר הצהריים הגשום והקודר הולך ומתמלא בדמויות וחפצים יצורי דמיונו הבאים לביקור ומשמחים אותו - הילד הרע, כובע הקסמים המכושף, חתיכת שמיים שנפלה לשלולית, דודה לאה ההופכת לצפרדע, החברה יוכבד ובובתה, סבתא של אפריים שהיא גם רועת אווזים, ודב ופיל המשחקים בשמש כבכדור.  

כמו ב"משחקי ילדים", יצירתה הקודמת לילדים של נעה דר, גם המופע הנוכחי המבוסס על שירי לאה גולדברג,  עוסק במשחקי ילדים. שם המשחק הפעם הוא דמיון, שהרי דמיון ומשחק הם האזורים בהם הילד והמשורר משתפים פעולה כאילו היו בני אותו הגיל  . 

מומלץ מאוד לערוך היכרות מוקדמת עם השירים של לאה גולדברג עליהם מתבסס המופע.

שיריה המוצגים במופע, ע"פ סדר הופעתם:

  1. אני לבדי בבית

  2. האדון חלום

  3. ברווזיים

  4. דודה לאה הצפרדע

  5. הילד הרע

  6. מציאה

  7. קובע קסמים

  8. מדוע הילד צחק בחלום
     

"מסע דימויים מרתק" - כתבה על המופע באתר 'הבמה'; הילה אהרון בריק.

זהו מופע בן עשר, לידתו ב-2004, כמעט נצח במושגי הצגות ילדים, ועם זאת התחושה היא של רעננות ורלוונטיות שלא פגה לעולם הרגשות והדמיון של הילדים.

לא מעט הצגות ילדים יוצרות נרטיב  השוזר בדיעבד שירים של יוצרים אהובים (עוזי חיטמן, אהוד מנור) לתוך עלילה חדשה. במופע  התיאטרון-מחול הוותיק של נעה דר  על פי שירי לאה גולדברג העניינים מורכבים יותר.

נקודת המוצא של "החלום הוא צייר גדול" הוא שירה של גולדברג "אני לבדי בבית", שמתוכו נלקח סיפור המסגרת של המופע כולו.  גיבור השיר, הילד גד, נשאר לבדו בבית כשקולות מן החוץ, זכרונות ומאווים לובשים צורה בדמיונו ומארחים לו לחברה בזמן שאמו נעדרת מן הבית.

סיפור המסגרת הזה מעגן היטב את קטעי המחול של המופע, כי הסיטואציה בהירה ומובנת לכל ילד. הילד גד בגילומה של השחקנית  לירון ויגדור מדבר ומספר את סיפורו במילותיה של לאה גולדברג ובדברי קישור כך שרצף הסיפור נשמר לגמרי.

התפרצויות המחול של ארבעת הרקדנים אל תוך "הלבד של גד" סוחפות את המופע לרגעיו המהנים ביותר, ונותנות ביטוי מוחשי על הבמה לקישורים אסוציאטיביים, להלך מחשבה משוחרר של דמיון שתכליתו היא לא רק אילוסטרטיבית ולכן פותחת אפשרויות הרבה לקשר בין מילותיה של גולדברג לתנועה על הבמה.  

השיר היחיד שמבוצע במנגינה המוכרת הוא "הסבתא של אפרים". שירים מוכרים אחרים זוכים למנגינות מקוריות של ישראל ברייט ובביצועו, לעתים עם וולפה. לכאורה יש פה אתגר מסוים לקהל  (ילדים והורים) שמזהים מייד את המילים אך פחות נסחפים עם המנגינה, אבל מה שלא עובד כל כך בקליפ היוטיוב  (המצורף) עובד להפליא במופע החי, בזכות היצירתיות והשילוב המגובש של המחול, הבימוי והמוזיקה וההמצאות היפהפיות של התלבושות והתפאורה (מינימלית אך מדויקת).

רגעים נפלאים שאי אפשר שלא לציין הם "הילד הרע" שזכה לפרשנות פשוטה אך מבריקה, "מדוע הילד צחק בחלום" שהפך למעין משט בדמיון  ו"כובע הקסמים" שהפך בהשראת השיר לסירה השטה בין ארצות כשכל ארץ מיוצגת על ידי קטע מחול אחר (יפני, ספרדי, הודי, המערב פרוע ועוד). בחלק הזה המעורבות של הילדים מגיעה לשיאה כשהם מנסים לנחש באיזה מחול מדובר.

בת השמונה, בן השש וחצי ובן הארבע וחצי נענו בעקביות ובשמחה למסע הדימויים המרתק של נעה דר, כמו גם שאר הקהל הצעיר שהתנהג למופת, פשוט כי היה לו מעניין. זהו מופע שמציג לילדים את האפשרויות הקסומות של אמנות המחול (המודרני). לא רק החלום הוא צייר גדול, גם המחול הוא צייר גדול. לא כדאי לפספס,  זה ללא ספק  אחד המופעים הטובים ביותר שראינו.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
קבוצת מחול נעה דר - עמותת הכוריאוגרפים
N054-4872562

noadarpro@gmail.com

תל אביב, קפלן 6

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.