קסם האופרה

 

כבר למעלה מעשור שסל תרבות מקיים את פרויקט "האופרה הנודדת", במסגרתו מגיעה האופרה הישראלית במלואה, לבתי הספר היסודיים בכל קצוות הארץ.

לפני שנתיים הגיעה "האופרה הנודדת" גם לאילת ומגדל העמק ובשנת הלימודים האחרונה הבאנו את האופרה במלוא תפארתה ועוצמתה לדימונה, קריית שמונה וכרמיאל ובכל אחד מממוקדים אלו, גם תלמידים מיישובים סמוכים הגיעו לצפות. באופרה בהיכל בדימונה צפו גם תלמידים יסודי מבאר שבע, ירוחם ומצפה רמון. תלמידי יסודי ממג׳ד אל כרום, ראמה, דיר חנא ובית ג׳ן צפו באופרה בכרמיאל ותלמידי יסודי מג'ד אל שמס, מסעדה וגוש חלב צפו במופע שהועלה בקרית שמונה.
תלמידי התיכון, מגיעים לצפייה באופרה במשכן האופרה בתל-אביב ויושבים בין כל הצופים האחרים במקומות הטובים באולם.

כמובן שכדי שהחוויה תהיה משמעותית עברו התלמידים הכנות לקראת המופע. ההכנות כללו האזנה לתקליטור, מפגש עם זמרי האופרה שבאו לבית הספר וסיפרו לתלמידים חוויות מעולמם וקבלת תוכנייה מיוחדת ובה מידע על אופרה בכלל ועל המופע בפרט.

 

והתגובות הנלהבות לא מאחרות להגיע:


"חזרתי עכשיו מהאופרה והחלטתי שזה לא סובל דיחוי ואני חייב לכתוב כמה זה היה מדהים."

נמרוד, תלמיד כיתה י"א, בית הספר הריאלי, חיפה

 

"הביקור באופרה הייתה חוויה נהדרת, עברנו תהליך מרתק, משמעותי ומשכיל והתוודענו לעולם חדש. עולם תרבותי בלתי מוכר לרובנו, אם לא לכולנו - עולם האופרה."

תלמידי כיתות י'-יב', בית ספר מוסינזון, הוד השרון

 

"היה יפה מאוד. השילוב בין האגדות היה ממש ממש מרהיב. אני מאוד אהבתי ואני רוצה לראות את זה שוב."

 

"לדעתי היה מאוד מעניין בגלל הקול וכל הדמויות ואיך הם שרו במקום לדבר, כל התחפושות והתפאורה ואיך שהם ממש נכנסנו לדמות שלהם." 

ליאור ונועם, תלמידי כיתה ו', בית ספר נופי ארבל, עמק הירדן

 

גם המורות המלוות לא נשארו אדישות:

 

"ביקשו ממני לבוא כשוטרת... ויצאתי נשכרת. אינני חובבת אופרה, ראיתי אופרה שלמה אחת בימי חיי בפראג. אלא שכאן מישהו חשב על כל פרט ופרט כיצד ל'האכיל' את הילדים בחומרים שאינם מורגלים בהם, ויחד עם זה אין התחנפות וירידה לתת רמה כפי שלעיתים הצגות ומופעים לילדים נעשים. פשוט פנטסטי. התלבושות המושקעות, כל פרט במקומו, מגוונות, יפות...

מעורר דמעות. למה אי אפשר לחנך לשלמות הזאת תמיד ?!

נכון אמרה מנהלת הסל בישוב בדבריה, כי יתכן שלחלק נכבד מהקהל תהיה זו פעם ראשונה ואחרונה לראות ולשמוע אופרה במי חייהם ודווקא לכן זה היה כדאי. כמובן שההכנה לקראת המופע, שהיתה מצוינת, תרמה את שלה. תבורכו!."

מורה בפנסיה

 

"הילדים הגיעו מוכנים לאופרה, הם ידעו למה לצפות, הם הכירו את הסיפור וגם השירה כבר לא הביכה או הצחיקה אותם. הבמה, התלבושות, התפאורה והתאורה היו חוויה מיוחדת עבורם. התגובות מרוב הילדים היו ממש נלהבות."

דליה מלר, מורה למוזיקה, מועצה אזורית מטה אשר

 

"התלמידים היו קשובים ונרגשים, הייתה תחושה של חיבור רגשי עמוק למה שקורה על הבמה. המורות אמרו שהפרויקט הזה חייב להמשיך,  שכל ילד צריך להגיע לפחות פעם אחת לאופרה במסגרת בית הספר."

אורלי מילר, רכזת סל תרבות, עמק חפר

 

גם אתם צפיתם ונהניתם?
נשמח לקבל מכם תגובות ותמונות למייל: Info.hl@matnasim.org.il

 

אוגוסט 2017

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.