שם המחבר: בועז שחורי

הצפייה במופע החי - דבר מנהל התחום

תחום המוזיקה בסל תרבות ארצי אמון על הצפייה במופע החי. המפגש עם הצליל אשר מגיע מהכלי האקוסטי ומהדהד בחלל הוא חוויה ייחודית וחד פעמית. חוויה זו מתרחשת גם כאשר מדובר באולם מופעים המיועד לכך וגם במקומות לכאורה פחות אופטימליים כמו חלל הכיתה (אם כי במקרה זה, יש ערך רב לקרבה לכלי הנגינה ולמבצע). אמנם השיפורים הטכנולוגיים הן באמצעי ההקלטה והן באמצעי ההאזנה צמצמו את הפער וכיום בהחלט ניתן לומר שבהקלטה טובה מרגישים כמעט כמו להיות שם, אך עדיין אין תחליף למפגש עם הביצוע החי.

גם במופעים גדולים יותר אשר מבוססים על הגברה, ישנו ערך רב למופע החי ולקשר הנוצר בין האמן ובין הקהל אשר חולקים את האירוע המוזיקלי ואת החוויה החד פעמית. גם במקרה זה, הטכנולוגיה התקדמה רבות עם השנים ומאפשרת האזנה איכותית מכל מקום באולם.

הסגר בעקבות הקורונה אשר אפשר אך ורק צפייה ביתית, מבודדת, ובאיכות קול משתנה, הוביל לבחינה מחודשת של האפשרויות לחוות מפגש מוזיקה איכותי, ולתהייה מה בכל זאת ניתן להשיג במסגרת המגבלות ואילו הזדמנויות חדשות מציע המצב החדש.

אחת ההזדמנויות שנוצרו בעקבות המצב החדש היא העשרת והשבחת ההיצע. גופים רבים שעד היום כמעט ולא העלו יצירות לרשת, החלו לעשות זאת, וכך למעשה התאפשרה צפייה במופעים איכותיים ביותר. חלקם מופעים גדולים שבימים שבשגרה אין להם את האפשרות להתנייד לכל מקום בארץ, חלקם מופעים ותיקים שכבר ירדו מהבמות וכעת נוצרה הזדמנות מחודשת לצפייה.

בנוסף, אמנים שונים העלו והציעו מפגשים מקוונים אשר אפשרו בכל זאת היכרות ומפגש איתם גם כאשר לא כולם נמצאים באותו חלל פיזי.  אותם מפגשים אינטימיים עם אמנים שיש להם ערך רב וייחודי מבחינת הקרבה לכלי ומבחינת האפשרות לקשר ישיר עם האמן הם מהפעולות הראשונות שהתאפשרו גם תחת מגבלות כמות הקהל כאשר הסגר החל להיפתח. תלמידים שהיו רגילים לראות את רוב המופעים על במה גדולה, למדו להכיר את הערך החינוכי והאסתטי של מפגש ישיר עם אמן בחלל מצומצם. התגובות והמשובים שהגיעו מבתי הספר הוכיחו מעל לכל ספק שהתלמידים זכו לחוות חוויה אמנותית משמעותית ואיכותית.

ניתן לסכם ולומר שהן למופעים גדולים בנוכחות קהל רב יש ערך אסתטי ואמנותי והן למופעים קטנים הנצפים מבעד מסך, ואפילו לבד, יש ערך ואתם מוזמנים לבחון את היצע הסל בתחום המוזיקה לשנת תשפ"א על מנת לבחור את המתאים לכם ביותר.

 

בועז שחורי הוא מנהל תחום מוזיקה ומנחה מחוז צפון

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.