שם המחבר: איריס הופמן

הכלב היהודי בזום - תיכון תפן

לרגל יום השואה צפו תלמידי כיתות י"א - י"ב בתיכון תפן בהצגה "הכלב היהודי" של התיאטרון הארצי לילדים ולנוער (ז'-י"ב) באמצעות הזום.

הסיפור מגולל את קורותיה של השואה מנקודת מבטו של הכלב כורש, מימי היותו גור חביב במשפחה יהודית, דרך עליית הנאצים, הגזירות הראשונות, מסירתו לאימוץ אצל משפחה גרמנית, תפיסתו ואילופו ביחידת הכלבים של הגסטפו, הקשר המיוחד שנוצר בינו לבין המאלף שלו, רולף, ואחר כך פגישתו בטרבלינקה עם יהושע, בן המשפחה היהודית שאצלה גדל, בריחתם המשותפת אל הפרטיזנים, הצלתם על ידי אשה מקומית ועלייתם המשותפת לארץ ישראל וכלה בהקמת המדינה. 

מדובר במונודרמה, במהלכה שחקן יחיד מעצב כל אחת מהדמויות הרבות - ילדי המשפחה היהודית אצלה נולד, הוריהם, עובדת משק בית גרמניה, חיילי אס אס, מפקד טרבלינקה, פרטיזנים ועוד ועוד ובעיקר דמותו של הכלב, כורש, כמספר, כגור או ככלב מאולף, ככלב שנשמת הבית היהודי נספגה לתוכו, וככלב הזקן שבאה שעתו האחרונה. 

לאחר ההצגה שוחחו התלמידים עם השחקן הראשי בהצגה אורי זלצמן.

מנהלת סל תרבות בתפן, איריס הופמן, דיווחה על החווויה בהתפעלות רבה :

"השיחה של אחרי הייתה חשובה, מעניינת והוכיחה ששחקן לא רק בא לשחק את התפקיד שלו הוא צריך גם לעשות עבודת הכנה חשובה לפני, כדי שידע לעשות את התפקיד הכי נכון מדויק וטוב שאפשר.
יש משהו בהצגות יחיד שמעורר את התחושה כל פעם מחדש שלא צריך הרבה כדי להעביר מסרים מדויקים מרגשים ומגיעים לכל צופה וצופה גם בזום.
תודה על חוויה אחרת ומשמעותית ליום הזה.
הצוות והילדים מאוד מאוד מפרגנים- תודה".

 

לעמוד ההצגה באתר הסל - לחצו כאן  

 

 

 

יש למלא את הפרטים

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.