דבר יו"ר הוועדה

 

מה יש בו בריקוד שהוא מושך את העין ומרומם את נפש הצופים בו?

כיצד מחוללות תנועות הגוף מסגרת זמן למציאות ייחודית, סוחפות את דמיון הצופים ושולחות אותו למחוזות רחוקים?

האם על ידי השתלבותן עם גופים אחרים, הן יוצרות צורות המתהוות לטבעו התקשורתי של המבע המחולי? או שהמיומנות של מבצעי התנועה, הרקדניות והרקדנים, ויכולותיהם ההבעתיות המשוכללות, הן שמעוררות את השתאות הצופים עד שהם חפצים להתקרב אל המופיעים, לקחת חלק בפעולותיהם ולהיות מעורבים בהן?

כך או כך, וגם אם הן משתנות תדיר, תנועות הגופים הרוקדים בשילוב קול, צליל וצבע, נטוות לרשת של היצגים מוחשיים ורבי-פנים. בהיצגים משתקפים ביטויים גופניים מרתקים ויש בהם גם כדי להאיר את התחושות, הרגשות והמחשבות של המבצעים ושל היוצרים. כדברי שמואל יוסף עגנון, מגדולי הסופרים העבריים בעת החדשה וחתן פרס נובל לספרות: "כי ירים איש את רגליו ויצא במחול, כי אז נפשו מתרוממת, גם נשמתו תגביה עוף".

ההיצגים מתגבשים לכדי אמירה א-מילולית אמנותית מרובדת בהיבטים חינוכיים וחברתיים. זהו מכלול של מרכיבים בתנועה מתמדת, המכוון למשוך את תשומת ליבם של הצופים, לרגש אותם ולהניע את מחשבתם.

היצע יצירות המחול והמפגשים בסל תרבות ארצי מגוון. הוא נע בין מופעים של יצירות בלט קלאסי ומחול מודרני, למפגשי היפ-הופ, ג'אז וריקוד אתני, למשל, ויש בו כדי להציג את פניו התוססים של עולם המחול הישראלי. ברוח הצעתו של רבי נחמן מברסלב, לפיה "חייב אדם לרקוד ריקוד אחד כל יום, אם במעשה ואם במחשבה", אנחנו מזמינים אתכם, צופים מגילאי הגן ועד החטיבות העליונות של בתי הספר התיכוניים, לצאת עמנו במחול, ולהתקרב אל עולמם של כוריאוגרפים, יוצרים ורקדנים שהפכו גם לשגרירים של התרבות הישראלית העכשווית בעולם.

 

רנה בדש

יו"ר ועדת רפרטואר מחול

סל תרבות ארצי

 

רנה בדש היא יוצרת עצמאית הפועלת תחת השם "המאפיה של בדש".ממקימות "מאגמה קבוצת מחול", רקדה והופיעה ב"תיאטרון מחול רינה שיינפלד", למדה ב Laban Center, לונדון, והשתלמה, בין היתר, בבית הספר של מרס קנינגהם, ניו-יורק. חברה בוועדה של מדור מחול, משרד התרבות. חוקרת מופע בינתחומי ואת השפעת אמנות המחול והתנועה על השדה החברתי-פוליטי. יוזמת פרויקטים חברתיים משלבי אמנות. בעלת תואר M.A. בהצטיינות. לאחרונה הגישה את חיבור הדוקטורט בנושא הז'אנר תיאטרונמחול, במסגרת התכנית הבינתחומית, הפקולטה לאמנויות, אוניברסיטת תל-אביב. מנחה במחול מודרני-עכשווי ולימודי כוריאוגרפיה במכללת סמינר הקיבוצים, תל-אביב, במכללת גליל מערבי, עכו, ובמכללה לחברה ואמנויות, נתניה. מאמנת אישית.

 

 

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.