דבר יו"ר הוועדה

 

בעולם המודרני, המאופיין בחשיפת יתר למידע ובעומס תמונות דלות בתוכן בקצבים בלתי פוסקים, מגיע סל תרבות ארצי, במטרה ליצור אצל התלמידות והתלמידים דרכים חדשות של ביקורת, ראייה כוללת של העשייה הקולנועית, לצד הבלטה של ערכים אנושיים ובעלי אמירה מעמיקה על החיים.

המגוון הרחב, המתחדש והעשיר של הסרטים בהיצע הסל מיועד לחשוף את תלמידי המדינה לקולנוע ישראלי חדשני ורלוונטי, תוך כדי הזדמנות חד-פעמית לחוויה אחרת, לתהליך התפתחותי של גילוי עצמי, של הליכה בדרך שדורשת במקביל ניתוח מחשבתי ורגשי. מעבר לערכים החינוכיים, הרפרטואר של הסל  נועד לפתח את רגישות התלמידות והתלמידים כלפי האחר וכלפי החברה בה הם חיים.

מאז שאני זוכר את עצמי, אני  אוהב לצפות בסרטי קולנוע. עם השנים האהבה הפכה לתשוקה והתשוקה למקצוע ודרך חיים. שלושה עשורים בהם אני מלמד ומרצה על קולנוע, העניקו לי אפשרות להבין כיצד היוצר מצליח "להחביא" ביצירתו משמעויות שונות בהתאם למסר שהוא משתוקק להעביר, בנוסף להגשת סיפור שיבדר וירגש את הצופה. המפגשים עם יוצרי סרטים והדיאלוג שנוצר בהם, לא רק מקנה לתלמידים אהבת קולנוע, אלא גם מפתח אצלם את היכולת לחקור ולפענח את סודות התהליך היצירתי בעשיית סרט ומאפשר להם להיפתח לאמצעי ביטוי עצמי שונה ממה שחוו עד כה. כל סרט מתקבל באופן שונה, תלוי מי צופה בו והאינטראקציה הזאת, בין הסרט לבין הצעיר הצופה בו, היא מחוז מרתק להתגלות.

החוויה הקולנועית מתרחשת בעיניים, במוח ובעיקר בלב. אנחנו מזמינים אתכם, ילדות וילדים, מורים והורים מרחבי הארץ, לחוות איתנו מקרוב את המפגשים והסרטים התיעודיים והעלילתיים שבהיצע, אשר מצליחים להראות לעולם בצורה מקורית ועכשווית את מורכבות החיים בכלל, ובאזורינו בפרט.

 

חורחה גורביץ'

יו"ר ועדת רפרטואר קולנוע

1.3.2017

 

חורחה גורביץ' הוא במאי, צלם, מפיק תסריטאי ומורה בכיר לקולנוע מזה כשלושים שנה. גורביץ' ביים וצילם עשרות סרטים שקיבלו פרסים רבים, ביניהם "המקלחת" ו-"בדרך אל החתולים" המבוסס על ספרו של יהושע קנז. זוכה פרס שר החינוך והתרבות לבמאים ולתסריטאים לשנת 1998.  ב- 1998 הקים את חברת "לה סטרדה הפקות". מהראשון במרץ 2017 הוא יו"ר ועדת רפרטואר קולנוע.

 

 

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.