דבר יו"ר הוועדה

 

לכתוב מילים על מוזיקה היא משימה כמעט בלתי אפשרית.

אולי כי לצלילים יש עולם משלהם שמילים לא נוגעות בו? ואולי כי מוזיקה מחוברת בצורה כל כך עמוקה לחיינו שאנחנו מבקשים להניח לה לנפשה: פעימות הלב של כולנו יוצרות "מקצב" שאנחנו חשים בו גם אם אנחנו לא בדיוק מודעים לו, שריקת הרוח, קולות הרעמים, טיפות הגשם המכות על החלון הם כולם "מוזיקות".

לכול אדם יש גם עולם מוזיקלי הקרוב אליו. שירים ששמענו בבית, בבית הכנסת, בבית הספר, במועדון, יצירות שאנחנו מנגנים ושרים בעצמנו, מוזיקה שמדברים עליה בתקשורת, מוזיקה שאנחנו מחברים בעצמנו.

המוזיקה לכשעצמה לא מתקיימת בעולם ללא מאזינים. המלחינים והמבצעים הטובים ביותר הם חסרי ערך אם אין מי שיאזין להם. פעולת ההאזנה למוזיקה היא פעולה מרתקת. לא לחינם לא מאפשר לנו הטבע "לעצום אזניים". אנחנו חייבים להאזין. לשמוע. הביטוי החזק ביותר ביהדות מתחיל במילים "שמע ישראל".

מופעי "סל תרבות" במוזיקה נבחרו מתוך רצון להוסיף על הצלילים שאתם שומעים ממילא צלילים אחרים. בין אם המפגשים שנציע לכם מתקיימים בבית הספר, באולם קונצרטים, בבית האופרה, החוויה המוזיקלית מתרחשת אצלכם, באוזניים ובמח ובלב.

אני מזמין אתכם להקשיב. להאזין. בלב פתוח ונפש חפצה.

כל היתר יקרה כבר מעצמו.

 

עודד זהבי

יו"ר ועדת רפרטואר מוזיקה

סל תרבות ארצי

 

 פרופסור עודד זהבי נולד בירושלים בשנת 1961. יצירותיו בוצעו על ידי מיטב התזמורות והמנצחים בארץ ובחו"ל. זכה פעמיים בפרס ראש הממשלה לקומפוזיציה, בפרס ברלאו היוקרתי בארה"ב, בפרס אנגל, בפרס רוזנבלום לאמנויות הבמה, בפרס לנדאו של מפעל הפיס ובשני פרסי "נוצת הזהב" של אקו"ם.  כתב פסקולים לסרטים, מוזיקה להצגות, למופעי מחול ובמה וכן שיתף פעולה בתור מעבד מעבד עם דיוויד ברוזה, נורית גלרון, יוסי בנאי, אריק לביא, רונה קינן, יואב יצחק, אלי לוזון ואחרים. הוא אחראי על תחום המוזיקה באנציקלופדיה העברית המקוונת החדשה (שמופקת בימים אלו בהוצאת "שוקן") ושימש כפרשן ומראיין בית בערוץ התרבות הישראלי, וברשת "קול המוזיקה". זהבי מכהן כפרופסור מן המניין באוניברסיטת חיפה, שבה הקים את החוג למוזיקה. נשוי לקרן, נגנית כלי הקשה ואב לדן וטל.

 

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.