דוט והקנגורו

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 60
סגנון: הצגת ילדים
שם הרכב:
סיווג: הצגה גדולה
שם המפיק: תאטרון לילדים ולנוער באר שבע
קהל יעד: גן - ג
כמות קהל מקסימלית: 300
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 19/07/2018

דוט הקטנה מבקשת להוכיח להוריה שהיא כבר גדולה ועצמאית.

היא יוצאת מהחווה בה הם גרים ליער האוסטרלי על מנת לקטוף עשבים לארנבות שלה והולכת לאיבוד. מוצאת אותה אמא קנגורו המאמצת אותה לכיסה במטרה להשיבה לבית הוריה. יחד הן יוצאות למסע קסום ומופלא, רצוף בהרפתקאות ומפגשים משעשעים, מותחים ומרגשים עם הטבע האוסטרלי ובעלי החיים המיוחדים שבו, כל מפגש כזה מקרב אותן ליעדן, חושף בפני דוט את העולם שמחוץ לחוה והופך למעשה למסע ההתבגרות שלה.

קומדיה מוסיקלית על אהבת האדם והחי המשלבת שחקנים ובובות.   

ההצגה הופקה במסגרת פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים וזכתה בפרס לעיצוב תלבושות, פרס לעיצוב תפאורה וציון לשבח על הבובות.
תמר לוין – מחזאית

שחקנית ומחזאית. בוגרת גודמן בית ספר למשחק בנגב ובית הספר לכתיבה דרמטית במכללת לוינסקי. זוכת מלגת קרן אמריקה ישראל לשנת 2008. שחקנית תיאטרון באר-שבע ותיאטרון המדיטק. יוצרת ומבצעת המונודרמה ריבה ואגוזים.

 

רפי ניב - במאי

מנהל אומנותי של תאטרון באר שבע (משנת 2010)

מנהל פדגוגי - אומנותי של ביה"ס למשחק גודמן בנגב (משנת 2006)

זוכה פרסים רבים, ביניהם: פרס הצגת השנה לילדים ובמאי השנה 2011 על "הקסם של אורנה", פרס הצגת השנה לילדים ובמאי השנה 2009 על "אמיל והבלשים".

במאי תיאטרון.

בין עבודותיו: "הרולד ומוד" "סוליקא", "אם נדע לאהוב" - ערב משירי ז'אק ברל, "רק אתמול נולדה" (תיאטרון באר-שבע). "מלכת השלג" (תיאטרון לילדים ולנוער באר-שבע), "אורה הכפולה", "הכתה המעופפת", "היידי בת ההרים", "מומו" (מדיטק חולון).

"דוט והקנגורו"

מחנכים יקרים,

תיאטרון לילדים ולנוער באר-שבע שמח להציג בפניכם את ההצגה "דוט והקנגורו", דרמה מרגשת, במרכזה הילדה דוט שהלכה לאיבוד ביער האוסטרלי ומחפשת את דרכה הבייתה בעזרתה של אמא קנגורו.

החוויה בתיאטרון, בשונה מקריאת ספר או צפייה בקולנוע, היא קודם כל חוויה של מפגש המתרחש בין השחקנים שעל הבמה לבין הצופים היושבים בקהל. 

הכנה נאותה של התלמידים לקראת הצפייה והפעילות אחריה, יעמיקו את חווית הצפייה בהצגה ויהוו חוט מקשר בין עולם התיאטרון לתלמידים.

דפי ההכנה מיועדים לכם המחנכים, בתקווה שיסייעו לכם להעמיק את חווית הצפייה ולהטמיע את הנושא בכללותו.

נשמח לסייע ולתת מידע נוסף על מנת שתלמידיכם יוכלו לקבל את ההכנה הטובה ביותר להצגה.

צוות המחלקה החינוכית

תיאטרון לילדים ולנוער באר-שבע

 

דוט והקנגורו

הסיפור האוסטרלי של את'ל פדלי, מהמאה ה-19, עוסק ביחסי הורים-ילדים, בצורך להקשיב להורים ולהישמע לאזהרותיהם, אבל הוא גם עוסק בקשר בין האדם לסביבה, בין האדם לטבע.

דוט, לומדת להקשיב לקולות ביער ולחיות. לומדת כי אם לא תפריע או תפגע בהן – הן לא יפגעו בה ולומדת להיות קשובה למה שהיא רואה ולהסיק מכך מסקנות: איפה בטוח להיות, היכן יש מים והאם סכנה מתקרבת.

 

על הסופרת – אתל פדלי

פדלי נולדה באוסטרליה בשנת 1859. ספרה, "דוט והקנגורו" יצא בשנת 1899, ומאז ועד היום הודפסו 88 מהדורות חדשות שלו.

פדלי כתבה הקדשה לילדים בתחילת הספר:

"לילדי אוסטרליה,

מתוך תקווה להפיח בהם אהבה ליצורים היפים, החביבים והיקרים של ארצם,

שהכחדתם, באמצעות הרס חסר רחמים נעשה יום-יום."

פדלי האמינה, שדרך הסיפור של דוט, יוכל הדור הצעיר ללמוד על בעלי החיים הנדירים באוסטרליה ועל קיום אנושי שאינו מחרב את הטבע, אלא מתקיים במקביל לו.

 

לפני ההצגה

בהצגה "דוט והקנגורו", חומקת דוט מהבית, בניגוד להוראות הוריה, כדי להביא עשב טרי לארנבות שלה. היא הולכת לאיבוד, ואמא קנגורו מחליטה לעזור לה למצוא את הדרך הביתה. במהלך ההצגה הן פוגשות ונעזרות בחיות שונות.

שוחחו עם הילדים על החיות הייחודיות של היבשת האוסטרלית:

פלטיפוס (או ברווזון) – יונק ייחודי, המטיל ביצים, עם פה הדומה למקור. הוא יונק נדיר, גם משום שהוא מטיל ביצים, וגם משום שטמפרטורת הגוף שלו נמוכה בהרבה מיונקים אחרים. הוא שוחה במים אך בונה לו מחילות ביבשה. הוא מעדיף חיים באגמים ונהרות בגלל טמפרטורת המים. לזכרים יש בעקב דורבן עם ארס, שמיועד לקרבות חיזור ולא להגנה מפני טורפים. הזן נמצא בסכנת הכחדה.

קוקברה – עוף גדול ממשפחת השלדגים, חי באוסטרליה וניו-גינאה. הן אוכלות לטאות, נחשים, חרקים, ובשר נא. הן ידועות בגלל קריאתן המצחיקה שנשמע כמו צחוק היסטרי. הקוקברה היא חיה מונוגמית. לכל זוג, טריטוריה משלו בה הוא חי עם כמה מצאצאיו המתבגרים העוזרים בדגירה על הביצים ובטיפול בגוזלים.

קנגורו – יונק בעל כיס, בו הנקבה מגדלת את הגור שלה. הקנגורו מנתר ומשתמש לצורך כך ברגליו החזקות אך גם בזנבו החזק. במרחק קצר הוא כול להגיע למהירות של 70 קמ"ש. זוהי חיה צמחונית. את היום היא מעבירה ברביצה ואת הלילה ושעות הבוקר המוקדמות לחיפוש אחר אוכל. בכל שנה יכולה הקנגורו להמליט ולד אחד. הוא גדל בכיס שלה, שם הוא גם יונק. אחר חצי שנה הוא כבר מסוגל להציץ מהכיס, ואחרי 8 חודשים לצאת מהכיס לגיחות קצרות.

קואלה – דובי הקואלה ניזונים מעלי אקליפטוס, הם ישנים 18 שעות ביום. לקואלה טפרים חדים ובאמצעותם ובאמצעות שרירי ידיים ורגליים חזקים הן מסוגלות להיתלות על העצים ואף לישון בלי חשש ליפול.

הקואלה לא זקוקה למים, את כל הנוזלים היא צורכת מהעלים שהיא אוכלת. נקבת הקואלה ממליטה רק פעם בשנתיים, גור יחיד, אותו היא נושאת בכיס שלה. בשל המראה שלה, היא קיבלה את השם "דוב קואלה" אבל למעשה היא שייכת למשפחת הקנגוראים, כי היא יונק כיס יחיד מסוגה.

 

לאחר הצפייה

בכל יום ובכל רגע מוקף כל אחד מאיתנו בעשרות, מאות ואלפי חפצים, אביזרים ובגדים אשר ביחד מייצרים את עולמנו. בתיאטרון משתמשים בדברים אלו על מנת לאפיין את המקום ואת הדמויות. כדי שהקהל יבין מי הדמות שלפניו, מעצב התלבושות משתמש בפריטי לבוש שונים, מעיל צבאי ומגבעת, מזכירים דמות של גנרל או אש צבא. מעצב התפאורה יכול להשתמש באביזרים כדי לסמן מקום - סלע - מסמן יער.

 

מושגים הקשורים לנושא

האנשה: כאשר חפצים ו/או בעלי חיים מתנהגים כמו אנשים. במשלים רבים בעלי החיים מדברים ומתנהגים כמו בני אדם. כך גם בהצגה שלנו.

 

אלו תכונות היו לחיות בהצגה? כיצד הן באו לידי ביטוי?

לטאות – פטפטניות, סקרניות.

פלטיפוס – איש צבא קפדן, סמכותי, יודע-כל.

נחניאלי – קליל, פטפטן ועוד.

קנגורו – אימהית, רגישה, חכמה.

 

הצעה לפעילות:

בחרו חיה, "האנישו" אותה – בחרו לה תכונות שונות, וכל הילדים צריכים ללכת בחדר ולנסות להיות החיה עם כל התכונות שבחרתן:

דוג' – שועל - ערמומי, מהיר, שקט, או תרנגולת - קשקשנית, איטית, כבדה.

סוג במה מקצועית
רוחב 8
עומק 8
גובה 5
מספר אומנים 5
מספר אנשי צוות 4
מספר פזות 3
זמן הקמה 5
מאיזה שעה תלוי בשעת ההצגה
עד איזה שעה תלוי בשעת ההצגה
שפת המופע עברית
החשכה כן
סאונד כן
תאורה כן
מסך כן
חדר הלבשה כן
שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון לילדים ולנוער באר שבע
מור מלכה 050-2611297

Morb7t@br7.org.il

,

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.