הילד חולם

תחום: תיאטרון
תת-תחום: מופע תאטרון
משך זמן המופע: 0
סגנון: חברתי
שם הרכב:
סיווג:
שם המפיק: תאטרון הבימה
קהל יעד: י - יב
כמות קהל מקסימלית: 500
הסעה: הסעה כלולה במחיר
סוגות נוספות
נושאים נוספים
תאריך הצטרפות לסל 17/05/2018

ב-13 במאי 1939, בעקבות מאורעות הדמים של "ליל הבדולח", יצאה מנמל המבורג שבגרמניה הספינה "סנט לואיס" כשעל סיפונה 936 פליטים יהודים בדרכם לקובה. רשויות ההגירה הקובניות סירבו לקבלם. האנייה הרדופה החלה לנדוד מנמל לנמל בתקווה למצוא ארץ שתיאות לקלוט את נוסעיה (הסיפור הובא ע"י יצחק לאור בכתב העת "מטעם"). סיפור הספינה, שהיווה את הבסיס לסרט "ספינת הארורים", שימש השראה לחנוך לוין לכתיבת המחזה "הילד חולם".

יצירת המופת של חנוך לוין היא מסע בריחה לארץ רחוקה, לעבר הלא נודע, מנוסה מעבר מאיים לעתיד מנחם. כשרונו של חנוך לוין בטוויית שתי וערב של מצבים קומיים סאטיריים עם פיוט רב הבעה, מוביל לחוויה רגשית וחושית, העוסקת בצורה מפוכחת במהות הקיום האנושי. "הילד חולם" שכולו חמלה ואהבת אדם, הוא אחת מפסגות המחזאות הישראלית. נוגע ללב, מרגש, מרתק ומבריק.

בשיתוף התיאטרון הקאמרי.
לצפייה בסרטון

חנוך לוין מחזאי, במאי, סופר ומשורר. נולד בשכונת נוה שאנן בתל אביב בדצמבר 1943. נפטר בתל אביב באוגוסט 1999. למד ספרות ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. מחזותיו הראשונים היו סאטירות פוליטיות, ביקורת נוקבת על החברה הישראלית לאחר מלחמת ששת הימים ותחזית קודרת לגבי תוצאות הכיבוש. 

הציבור הרחב התוודע ללוין עם הסערה שהתעוררה סביב "מלכת אמבטיה" שהועלתה בקאמרי ב-1970 והורדה מהבמה לאחר 19 הופעות. את דרכו כבמאי החל בהצגה "יעקבי ולידנטל", שעלתה בקאמרי ב-1972. בתחילת דרכו עוררה כתיבתו זעם וביקורת חריפה, אך במרוצת השנים זכו יצירותיו לשבחים מפליגים, לפרסים רבים ולהתייחסות רחבה הכוללת מחקרים, מסות, מאמרי פרשנות וביקורת. מתוך המחזות שכתב הוצגו בחייו 33 (מלבד הסאטירות הפוליטיות), 22 מהם בבימויו. 

בשנה האחרונה לחייו דאג לוין להוציא לאור את מרבית יצירותיו. באוגוסט 1983 זכה חנוך לוין בפרס התיאטרון ע"ש לאה פורת. חברי הועדה מצאו אותו ראוי לקבלת -הפרס בשל הנימוקים הבאים: הפוריות העצומה של יצירתו. המיגוון הגדול של הסגנונות שעיצב. לוין אינו שוקט על שמריו אלא תר לו תמיד אחרי צורות הבעה חדשות. הקברט הסאטירי, המחזה הקאמרי, המחזה הפוליפוני, הקומדיה השחורה, הטרגדיה וכו', והגיע להישגים מעניינים בכל אחד מן התחומים האלה. חנוך לוין הצליח לגבש שפה תיאטרונית ייחודית משלו, המסתמנת בתמטיקה שלו, בהומור, בעיצוב הדמויות, ובעיקר בדיאלוגים. מחזותיו של חנוך לוין נכתבים מתוך עמדה של ביקורת, אם במובן הפילוסופי הכללי, אם במובן החברתי ואם במובן הפוליטי. בתור שכאלה הם מהווים גורם מתסיס ומגרה מאד בחברה הישראלית, ובזה הם ממלאים אחד מיעודיה העיקריים של אמנות התיאטרון. הועדה רשמה לפניה גם את השגיו של חנוך לוין כבמאי, אשר בעבודת הבימוי של מחזותיו הוביל את התיאטרון הישראלי לכמה מביצועי המופת שלו. הישגו האמנותי הכללי של חנוך לוין מהווה אבן דרך בתולדות המחזה העברי המקורי, הנאבק קשה מאז שנות הארבעים לגיבוש צורתו וזהותו. 

עם הופעתו של חנוך לוין עושה עושה המחזה המקורי צעד גדול קדימה. המכון למחזאות ישראלית ע"ש חנוך לוין, שהוקם ביוזמת נעם סמל בשנת 2000 (שנה לאחר מותו של לוין) דואג לתרגום מחזותיו מתוך מגמה להפיצם בחו"ל.

שימו לב - המלצות אלו הן מטעם המפיק או האמן המציעים את הפעילות.
תאטרון הבימה
052-425-0008 - אורית

hinuhit@habima.org.il

תל-אביב, ת.ד. 222

סל תרבות ארצי הוא תוכנית חינוכית האחראית על חשיפת תלמידי ישראל לתרבות ואמנות כחלק ממערכת החינוך הפורמאלי.

תוכנית סל תרבות ארצי מקנה לתלמידים מגיל הגן ועד י"ב, כלים לצפייה מודעת ובעלת משמעות בששת תחומי האמנות – תיאטרון, מחול, מוזיקה, קולנוע, ספרות ואמנות פלסטית.

 התוכנית משותפת למשרד החינוך, לחברה למתנ"סים ולרשויות המקומיות.

התוכנית פועלת החל משנת 1987.